Sağlık

Vajinismus Tanı ve Tedavisi

Vajinismus, kadın cinsel organı vajinanın girişinde bulunan kasların istemsizce kasılması ve bu kasılma sebebiyle cinsel ilişkinin gerçekleşememe durumudur. Kadınların cinsel yaşamlarını olumsuz olarak etkileyen bu durum, ilerleyen dönemlerde hem kadın hem de partnerinde psikolojik sorunların ortaya çıkmasına temel teşkil etmektedir. Her 10 kadından birinde görülebilen bu durum, tedavi edilebilir bir sorundur. Vajinismusun tam olarak hangi sebebe dayalı olarak ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, bazı durumların oluşumun ortaya çıkmasında risk faktörü olduğu konusunda fikir birliği mevcuttur.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus kadının cinsel birlikteliği istemesine ve ilişkiyi arzulamasına rağmen ortaya çıkabilmekte, bazı hallerde en küçük bir sorun yaşamamış kadınlarda bile ansızın görülebilmektedir. Vajinismus sebepleri arasında,

 • Travmatik doğum veya jinekolojik muayene öyküsü,
 • Cinsel istismar, taciz, tecavüze uğramak veya bu tür olaylara tanık olmak
 • Vajinal enfeksiyonlar,
 • Kendini cinsel yönden yetersiz görme düşüncesi
 • Stres
 • Aile içi şiddete maruz kalmak veya ebeveynler arasındaki şiddete tanıklık etmiş olmak
 • Eşler arasında güven kaybı
 • Bireyin yetiştiği sosyo-kültürel çevre
 • İlk gece korkusu
 • Bekâretle ilgili yanlış bilgiler
 • İlişkinin ağrılı olacağına dair düşünceler yer almaktadır.

Vajinismus, çoğunlukla bireyin yaşadığı psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Primer ve sekonder olarak iki farklı gurupta incelenir. Primer vajinismus daha önce cinsel birliktelik yaşamamış olan kadınlarda görülürken, sekonder vajinismus daha önce cinsel birlikteliklerini sorunsuz olarak yaşayan ancak ilerleyen dönemlerde farklı sorunlar sebebiyle cinsel ilişkiye giremeyen kadınlarda görülmektedir. Vajinismus kendisini ilişkiye girmekten korkma, penis girişi sırasında duyulan ağrı veya penisin vajinaya giriş yapamaması şeklinde gösterir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus altta yatan sebep ortadan kaldırılmadığı sürece kendiliğinden iyileşebilen bir hastalık değildir. Nasıl olsa zamanla geçer mantığıyla hareket edilmesi halinde vajinismusun daha ileri dereceleriyle karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Çoğunlukla Psikolojik etkenlere bağlı olması sebebiyle cinsel sorunlar konusunda uzman psikolog gözetiminde seanslara katılmak sorunun çözümüne büyük katkı sağlamaktadır. Bu tür durumlarda eşlerin mutlaka birlikte bir hekime başvurması ve yapılacak jinekolojik muayeneler sonrasında en uygun tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Bireyde ortaya çıkan vajinismusun anatomik veya enfeksiyonel olması halinde tıbbi tedavi yöntemleri uygulanmalı, sorunun temelinde psikolojik sorunlar olduğu anlaşıldığında ise mutlaka bir terapiste başvuru yapılmalıdır. Vajinismus tedavisi psikiyatri kliniklerinde uzman psikolog hekimler tarafından uygulanan bilişsel ev davranışsal terapiler sonucunda tedavi edilmektedir. Doğru tedavi uygulandığında oldukça kısa sürelerde çözülebilen vajinismus sorunu, tedaviden kaçınılması veya tedavinin ötelenmesi halinde kalıcı sorunlara dönüşerek bireyin cinsel yaşamını kâbusa çevirmektedir.

Vajinismus Tedavilerinde Klinik ve Hekim Seçimi Önemlidir

Vajinismus terapilerinde en önemli etken, tedaviyi yürütecek olan psikiyatrist veya bu alanda tecrübe edinmiş olan psikolog hekimlerin tecrübesidir. Bu tür terapilerde hasta ile açık ve samimi bir ortam kurulmalı, bireye güven aşılayarak tedavi sürecine uyum göstermesi sağlanmalıdır. Ayrıca eşler tarafından kabul görmesi halinde terapilere birlikte katılmaları tedavi süresini kısalttığı gibi, daha olumlu sonuçların alınmasına olanak sağlayacaktır Psikiyatri kliniklerinde vajinismus tedavisini gerçekleştirecek olan ekibin mutlaka cinsel işlev bozukluklar konusunda deneyim sahibi olması gerekir. Çünkü bu tür psikolojik kökenli rahatsızlıklarda bireyin psikolojik özgeçmişi detaylı şekilde irdelenmeli, hastaya tedavi aşamasında neler yapılacağına dair kapsamlı bilgi verilmelidir. En tecrübeli Ankara psikolog kadrosuna sahip bulunan Madalyon psikiyatri kliniği, hasta ile uyumlu bir şekilde sürdürülen terapiler sonucunda vajinismus sorununun kalıcı olarak ortadan kaldırılmasına olanak sağlamaktadır. Gerek vajinismus, gerekse farklı cinsel işlev bozukluklarında kliniğimizden randevu talep edebilir veya https://madalyonklinik.com/blog/vajinismus-tani-ve-tedavisi linkine tıklayarak ihtiyaç duyduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu