fbpx
Tüp Bebek

Adenomyozis Nedir?

Endometriumun yani rahim zarının, myometrium da, yani rahmin kas tabakası içinde yer alması haline tıp literatüründe adenomyozis ismi verilir.

Adenomyozis ne sıklıkta görülür?

Adenomyozis, daha çok üreme çağının ilerleyen dönemleri içerisinde ve doğum yaptıktan sonra meydana gelir. Üreme çağı ve üzerinde olan kadınların yaklaşık olarak %10 ile %20’sinde rastlanırken, herhangi bir sebepten dolayı yapılmak zorunda kalan histerektomi (rahmin ameliyat ile alınması) materyallerinde % 50 ile %60 oranında karşılaşılmaktadır

Kimler Adenomyazis açısından daha yatkın kabul edilir?

 • Sezaryen doğum yapmış olan bayanlar
 • Miyom alınması gibi rahime kesi uygulanan cerrahi operasyon yaptıran bayanlar
 • Doğum yapan bayanlar
 • Orta yaş ve üzeri olan bayanlar
 • Adenomyozis daha çok 40 yaş ile 50 yaş arasında olan kadınlarda rastlanan bir durumdur. Bunun sebebi ise, bu yaş grubu içerisinde olan kadınların genç bayanlara göre daha uzun süre östrojene maruz kalması kabul edilebilir.

Adenomyozisli hastalarda en sık karşılaşılan belirtiler nelerdir?

Adenomyozis hastalarında, bazı durumlarda herhangi bir belirti görülmez veya hafif rahatsızlıklar meydana gelebilir. Ancak genel olarak adenomyozis hastalarında ciddi belirgin rahatsızlıklar meydana gelir. En sık karşılaşılan belirtiler ise;

 • Aşırı ve uzun süren adet kanamalarının olması
 • Adet dönemi içerisinde ciddi kramplar veya karın bölgesinde bıçak saplanırcasına ağrı meydana gelmesi
 • Bütün adet dönemi boyunca krampların devam etmesi ve yaş büyüdükçe şikayetlerin de artması
 • Cinsel ilişkiye girildiği esnada ağrı hissedilmesi
 • Adet dönemi haricinde ara kanamaların görülmesi
 • Adet dönemi içerisinde pıhtılı kanamaların gelmesi
 • Adenomyozis de, rahim genel olarak kendi boyunun 2 veya 3 katına kadar çıkabilir. Bu sebepten dolayı da, hastaların bir kısmı karınlarının alt kısmının büyüdüğünden veya hassaslaştığından şikayet ederek doktora görünebilir.

Muayenenin yapıldığı esnada rahmin durumu nasıldır?

Rahim tamamen ve homojen bir şekilde büyüklük göstermiştir. Miyom (Leiomyom) ’da bulunan rahim büyümesi ise, tamamen düzensiz bir büyümedir.

Adenomyozisin tanısı nasıl gerçekleşir?

Adenomyozisin tanısı, ancak hastalığın iyi bilinmesi ve düşünülmesi ile koyulabilir. Meydana gelen adenomyozis durumlarının büyük bir kısmı, herhangi bir sebepten dolayı histerektomi (rahmin ameliyat ile çıkarılması) ameliyatı yapılmış rahimlerin patolojik incelemesi sonucunda konabilir.

Adenomyazis kansere dönüşür mü? Hasta üzerinde meydana getirdiği olumsuzluklar nelerdir?

Adenomyozis kanser değildir ve ilerleyen zamanlarda da kansere dönüşmesi söz konusu değildir.
Hastada meydana gelen aşırı kanamalar ve ağrılar, yaşam kalitesini kötü yönde etkileyebilir. Hasta kanamanın ne zaman ve nerede başlayacağını tam anlamı ile bilemediğinden dolayı, birçok aktiviteden kendini uzak tutmak zorunda kalabilir.

Bununla beraber ani ve habersiz gelen adet ağrıları, hastayı depresyona sokabilir. Bu durumda, kendisinin çaresiz ve öfkeli hissetmesine yol açar. Bu dönemin uzaması halinde, aşırı kanamalar kronik aneminin meydana gelmesine de sebebiyet verebilir

Tedavi

Adenomyozis için ilaç, hormon ve cerrahi operasyon tedavi yöntemleri uygulanır. Yapılacak olan tedavi yöntemi, hastanın ve hastalığın durumuna göre değişiklik gösterir.

İlaç tedavileri:

Anti-inflamatuar ilaçlar:

Kanaması çok şiddetli olmayan ve menopoz dönemine az kalan hastalarda etken maddesi  ibuprofen gibi anti-inflamatuar ilaçlar kullanılarak tedavi sağlanmaya çalışılır. Bu ilaçlar adet olmadan 2 veya 3 gün önce alınmaya başlanarak, adet dönemi boyunca kullanılmaya devam eder. Adet kanaması ve ağrısı üzerinde bir miktar etki sağlar.

Horman tedavileri:

Ağır derecede görülen kanma ve şiddetli ağrıyı azaltabilmek amacı ile doğum kontrol hapları, sadece proesteron içeren ilaçlar veya GnRH analogları kullanılabilir. Ancak GnRH anologları hastada menopoza benzeyen etkiler meydana getireceğinden dolayı, 6 aydan uzun kullanılması tavsiye edilmez. Doğum kontrol ilaçları ve sadece progesteron kapsayan ilaçların etkisi de sınırlı olacağından dolayı, hasta üzerinde sadece geçici bir rahatlama etkisi sağlayabilir.

Levonorgestrol içeren rahim içi sistemler (MİRENA gibi) de adenomyozisli hastalarda geçici olarak etkili sağlayabilir.

Histerektomi (rahimin alınması):

Adenomyozis için kesin bir çözüm aranıyor ise, histerektomi yapılması gerekir. Histerekomi yaptıran hastalarda, yumurtalıkların alınmasına gerek duyulmaz. Bu sayede de, hasta üzerinde ameliyatın yapılmasının ardından menopoz sıkıntıları meydana gelmez.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu