Doktorunuz veya ebeniz, ceninin uygun şekilde gelişip gelişmediğine karar vermek için yaklaşık doğum tarihinizi bilmelidir. Doğum tarihinizi bilmek, bebeğin prematüre mi (hamileliğin 37. haftasından öncesi), yoksa gecikmiş mi (hamileliğin 42. haftasından sonrası) olduğuna karar verilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, ikiz olup olmayacağı konusunda da önceden bilgi edinmenize yardımcı olur.

İlk doğum öncesi randevunuzda, uzmanınız son regl gördüğünüz tarihi sorarak yaklaşık doğum tarihinizi belirlemeye çalışacaktır. (Gebelik, son regl döneminizden yaklaşık iki hafta sonra gerçekleşir.) Doğum tarihini hesaplamak için son regl döneminizden üç ay geri sayar ve yedi gün ekler. (Gebeliğin başladığı günden 266 gün saymak daha doğrudur ama bu nadiren kesin olarak bilinir.)

Hamilelik ya da gebelik, son regl döneminden sonra ortalama olarak 280 gün veya kırk hafta sürer. Doktorunuz ya da ebeniz size 12 haftalık hamile olduğunuzu söylediğinde, cenin 10 haftalık demektir. Ama ceninin gebelik yaşının 12 hafta olduğu söylenir.

Kaç Haftalık Hamileyim

Son regl döneminizin tarihini hatırlamıyorsanız veya son döneminiz sıra dışı ya da atlayarak geçmişse, doktorunuz veya ebeniz doğum tarihinizi belirlemek için başka yöntemler kullanır. Altı ay dolmadan önce bir ultrason taraması yapmak, bu yöntemler arasında en tutarlı ve en yaygın olanıdır.

Unutmayın, hamileliklerin uzunlukları değişebilir. Doğum tarihinizi yaklaşık olarak düşünün ve bebeğin o tarihin 2 hafta öncesinde veya 2 hafta sonrasında doğabileceğini unutmayın. Bütün bebeklerin yaklaşık üçte ikisi tahmini doğum tarihinin 10 günlük civarında doğmaktadır ama sadece %4’ü tam olarak tahmini tarihte dünyaya gelmektedir.

Gebelik (Hamilelik) Hesaplama Cetveli

Yukarıdaki tablo bebeğinizin doğacağı günü hesaplamanızda yardımcı olacaktır. İlk sıradan son adet tarihinizin ilk gününü bulun, alttaki tarih beklenen doğum günüdür.

[highlight color=”pink”]Örneğin, son adet tarihinizin ilk günü 16 Ocak ise tabloda 16 Ocak’a bakın. 16 Ocak’ın hemen altındaki 23 Ekim tarihi bebeğinizin muhtemel doğum tarihidir.[/highlight]  

Ancak unutmayın ki bebeklerin sadece %4’ü hesaplanan tarihte doğmaktadır. Beklenen tarihten iki hafta önce ve iki hafta sonrası bebeğinizin doğacağı normal periyot olarak kabul edilir. İkizler neredeyse her zaman erken doğar.