fbpx
Bebek

Biberon Temizliği Nasıl Yapılır ?

Biberon Temizliği  önemlidir. Bebeklerinize yemek vermeden önce mutlaka biberonun hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Biberonu kullanmaya başladığınızdan beri mutlaka temiz olmalıdır. Bebeğiniz için hijyen hastalık için alınana bir önleme değil bebeğinizin hastalanmaması için yapmanız gereken bir şeydir. Biberonun emziğini iyi temizleyemezseniz bebeğinizde hastalıklara yol açabilir.

Eğer biberonu iyi temizleyemezseniz bebeğinde ishal ve de mide bozuklukları ile karşılayabilirsiniz. Bebeğiniz biberonunu ve emziğini kaynatarak temiz hale getirebilirsiniz. Bebeğinizin biberonunu temizlemek için önce sıcak su ve deterjanla yıkayın. Sonra deterjanların tamamını akıtın. Daha sonra bebeğin emziğini ve de bebeğinizin biberonunu alacak büyüklükte bir tencere seçin. Tencerenin içine su koyun ve suyu kaynatın.

Biberon Temizliği  Su kaynadıktan sonra bebek emziğini bebeğinizin biberonunu ve diğer biberon aparatlarını suyun içine atın. Bütün parçalar suya batsın. Bu parçaları 25 dakikalık bir süreçte kaynatın. Tencerenin altındaki ateşi söndürün. Daha sonra biraz soğumasını bekleyin ve her hangi bir maşa yardımı ile içindekileri alın.

Eğer bebeğinizin bu önemli eşyalarını hep bu yöntem ile temizleyecekseniz bundan sonra o tencereyi hiçbir yerde kullanmayın. Çünkü bu bebeğinizin sağlığı için kötü şeylere yol açabilir. Bu işlemleri yaptıktan sonra bebeğinize gönül rahatlığı ile bu biberondan yemek yedirip her hangi bir şey içirebilirsiniz. Biberonununuz artık temizdir. Biberon kirlendiğinde aynı işlemleri yineleyin.

Biberon Temizliği ve Mama Hazırlanması
Bebekler il 6 ay boyunca anne sütü ile beslenirler bebeklerde mama hazırlığı ve mama tarifleri aşağıdaki gibidir;

  • İlk aylarında normal bir şekilde pişirin. Bebeğinize zararlı olmayacak şeyler seçin. Ayrıca yumuşak da olmalıdır. On ikinci aya gelindiğinde bu mamalara şeker veya da tuz ilave edebilirsiniz. Bebeğinizin il ek gıdaya geçiş zamanlarında pirinçli mama hazırlayabilirsiniz. Pirinçli mama aşağıdaki gibi yapılmalıdır.
  • Öncelikle 100 ml su ile bir tatlı kaşığı kadar pirinç ununu bir kapda hazırlayın. Daha sonrasında bunları ocak üzerinde pişirin.
  • Pişirip ocaktan indirdikten sonra ise tam 3 ölçek kadar hazır devam mamasını ilave ediniz. Daha sonra isteğe bağlı olarak bu yaptığınız pirinçli muhallebiye mısır unu da ekleyebilirsiniz. Bunları bebeğinize rahatlıkla yedirebilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu