fbpx
Dekorasyon

Avize Nasıl Seçilir ? Avize seçme ipuçları

Salonumuzun aydınlatmada en önemli parça avizedir. Bazen abajur ayaklı aydınlatma ya da spot ışıklardan faydalansak ta salonumuz için avize çok önemli bir parçadır.

Avizelerde çok fazla çeşit olması kafamızı karıştırsa da doğru avizeyi seçmek salonun dekorasyonu için çok faydalıdır. Elbette her odada avize kullanımı da doğru değildir. Avize kullanılabilmesi için odanın ya da salonun belirli ölçülere sahip olması gereklidir. Avizeler zevklere ya da odanın tarzına göre farklılık gösterebilir. Mesela taşlı, ışıltılı, kristalli büyük bir avize salonunuzu son derce gösterişli yapacaktır. Ama daha spor bir tarzınız varsa Japon feneri modellerini ya da gösterişsiz modellerden yararlanabilirsiniz.

Büyük avize kullanırken tavan yüksekliği de dikkate alınmalıdır. Çünkü tavandan aşağı sarkan avize odayı daha küçük ve dar gösterebilir. Odanız küçük ise sallanan bir model yerine, tavana monte edilmiş aydınlatma kullanmanız daha faydalı olacaktır. Bunun tersi olarak eğer geniş bir salona sahipseniz de büyük ve gösterişli avize tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu avize birkaç tane ampul yerine sahip olursa fazla ışık vermesi açısından faydalı olacaktır. Modern tarzda bir avize tercih etmek istiyorsanız, daha metalik tonlara yönelebilirsiniz. Bu avizeler aynı zamanda daha parlak ve aynalı da olabilirler.

Eğer klasik tarzda döşenmiş bir salonunuz varsa avize seçiminde daha kıvrımlı modelleri ve kahverengi tonlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca eve farklı bir hava veren ve nostaljik bir hava yaratan mum şeklinde avizeler de oldukça gösterişlidirler. Bu avizelerde ışık kısmı mumun ucunda bulunur ve aydınlatma da güzel bir ambians yaratır. Mutfakta ise daha çok küçük ve tavana monteli aydınlatma kullanılır. Siz avize kullanmak istiyorsanız turuncu ya da sarı gibi tonlar seçerek ve dolaplarınızla uyum sağlayarak sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu