Hamilelik

Hamileyken Nargile İçilir Mi?

Nargile sanılanın aksine sigaradan daha az zararlı değildir. İnsanlar sigarayı bırakıp nargile içmeye başlarlar ve daha sağlıklı bir şey yaptıklarını sanarlar. Fakat nargile içerdiği kimyasallardan dolayı sağlığımıza çok daha fazla zarar vermektedir. Aromaları ve güzel kokularıyla aldatıcı olsalar da nargile, bırakılması gereken bir kötü alışkanlıktır.

Nargile içtiğinizde çektiğiniz duman miktarı sigaraya kıyasla çok daha fazladır. Bir de nargilede mekanizmasından dolayı çektiğiniz duman su içinden geçerek gelir. Bundan dolayı da akciğerinizin en ince noktalarına kadar duman ilerleyebilir. Kokusu ve tadı güzel olduğu için de zararı yok sanılır fakat bu büyük bir yanılgıdır.

Nargile içerken baş dönmesi yaşanması da bu nedendendir. Su ile dengesi değişen duman, ciğerler tarafından daha kolay emilir. Bir nargile, bir paket sigaradan daha fazla duman ve zehir içermektedir. Bu nedenle günde içilen bir nargile, bir saatte üç ya da dört paket sigara bitirmiş kadar size zarar verecektir.

Bağımlılık söz konusu olduğunda herkes sigara bağımlılığını daha ciddi olarak görürler fakat nargile gerek içilirkenki ortamı gerek de sosyolojik yanı nedeniyle aynı derecede bağımlılık yapmaktadır. İçinde aynı sigarada olduğu gibi tütün vardır. Fakat sigaradan farkı bu tütün işlenmiş ve kimyasallarla aromalandırılmıştır. Bu nedenle bağımlılığı bir kat daha artmaktadır. Tütünün içine aromanın işlenmesi için şeker ve başka kimyasal maddeler eklenmektedir.

Bir nargilenin 4 – 5 paket sigara karar zararlı olduğu araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Nargile içenlerin büyük kısmı gençlerden oluşsa da kadınlar hamile olduklarında, eğer sigara da kullanıyorlarsa, sigarayı bırakıp nargileye başlarlar. Böylece daha az zarar göreceklerini vebebeklerinin sağlığına bir şey olmayacağını düşünürler. Bunun en büyük yanılgısı yukarıda anlattığımız gibi bir nargilenin paketlerce sigaraya eş değer olmasıdır. Sigarada tütün varken burada işlenmiş ve aroma verilmek için kimyasallarla karıştırılmış bir tütün vardır. Bunca zararın bilinmemesinden kaynaklı oluşan bu yanlış anlaşılma yüzünden de hamileler nargileye başlayarak çocuklarını çok büyük sağlık sorunlarına doğru itiyor. Bebeklerin hasta ve bağşıklılık sistemi bozuk olarak doğmasının başlıca nedenlerinden biri de budur.

Nargilenin içindeki zehrin sigara ile kıyaslamasını yaparsak gerçek bir kez daha ortaya çıkacaktır. Bir sigarada marka ve cinsine bağlı olarak 30 – 60 mg arasında bulunan kimyasal oranı bir nargilede 7000 mg olarak saptanmıştır. Arsenik ismi verilen ve insana zarar veren bir başka gaz da sigarada 45 – 100 mg varken nargilede 175 mg vardır.

Bu kadar araştırma ve bulgudan sonra umarım sizler, özellikle de hamileyseniz bu nargile denen zararlı alışkanlıktan uzak durmaya karar verirsiniz. Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Recep Akdur, bir nargile ortalama 100 nefeste bitiyor diyor. O da 100 dal sigaraya eşit diyor. Doğacak bebeğinizin sağlığı için tütün ürünlerinden uzak durmanız gerekiyor. Sigara kullananlar bunu bırakmalı ve sigara yerine nargile ya da pipo içmek gibi bir hataya düşmemelidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu