Bebek

Yenidoğan Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır?

Bebeğinizin çok fazla banyo yapmaya ihtiyacı yoktur. İlk bir iki hafta, göbeği düşene kadar, süngerle silerek temizleyin. İlk yıl tam bir banyo haftada 1-3 kez gereklidir. Daha sık yıkamak bebeğin cildini kurutur.

Göbek bölgesi iyileştikten sonra beğinizi doğrudan suya sokmayı deneyin. İlk banyoların nazikçe yapılması ve kısa tutulması gerekir. Bebeğiniz banyo yapmaya karşı direniyorsa, süngerle silin, özellikle de ellerini, boynunu, yüzünü, kulak arkasını, koltuk altlarını ve bez bölgesini temizleyin. Süngerle silme ilk altı haftalık sürede tam banyoya kıyasla iyi bir seçenektir.

Banyo yaptırmayla ilgili temel bilgiler: Bebeğinize banyo yaptırmak için kendiniz ve onun için en uygun olan zamanı seçin. Çoğu insan, rahatlattığı ve uykusunu getirdiği için yatmadan önce banyo yaptırmayı tercih eder. Bazıları da bebeğin tam olarak uyanık olduğu zamanı yeğler. Acelenizin olmadığı ve araya başka şeylerin girmeyeceği bir zamanı seçerseniz, daha çok keyif alırsınız.

Bebeği kenarına temiz havlu asılabilen bir bebek küvetinde, leğende ya da plastik bir küvette yıkamak çoğu anne  babanın kolayına gelir. Banyo sırasında gerekli olacak her şeyi hazır edip oda sıcaklığını 24° civarına ayarladıktan sonra bebeğinizi soyun. Bir küvet dolusu suyun yanı sıra sabun bezi, pamuk, havlu, bez ve banyodan sonra giydirmek üzere temiz giysilere ihtiyacınız olacak. Çoğu zaman sadece suyla yıkamak yeterlidir. Gerekirse, yumuşak bir bebek sabunu ve şampuanı kullanabilirsiniz. Sabunun ve şampuanın kokusuz olması ve ter önleyici özelliği olmaması gerekir ki bebeğin nazik cildini tahriş etmesin.

Her banyoda bebeğin saçını şampuanlamak şart değildir. Haftada bir ya da iki kez yeter de artar bile. Başına nazik hareketlerle masaj yapın. Bebeğin başını durularken, elinizi alnına koyarak gözlerine siper edin ki gözüne şampuan ya da sabun kaçmasın. Ya da başını biraz geriye atın.

Bebeğin yüzünü ve başını duru suyla yıkarken yumuşak bir bez kullanın. Gözlerini iç ucundan dış ucuna doğru nemli bir pamuk parçasıyla temizleyin. Yüzünü hafifçe kurulayın. Kat kat olmuş yerleri ve genital bölgesi de dahil vücudunun geri kalan kısmını yukarıdan aşağıya doğru yıkayın. Bebeğiniz kızsa, genital dudakların arasını hafifçe temizleyin. Erkekse, testislerini kaldırıp altını temizleyin. Eğer sünnetsizse, sünnet derisini çekmeye çalışmayın. Bebeği kolunuzun üstünde öne doğru yatırıp sırtını ve poposunu temizleyin. Poposunun arasına girerek anal bölgeyi temizleyin.

Bebeğinizin vücudu ıslak ve kayganken dikkatli tutun. Banyo biter bitmez bebeğinizi bir havluya ya da kapşonlu bir havluya sararak yavaşça kurulayın.

Yeni doğan bir bebeğin cildi oldukça hassas ve yumuşaktır. Bu yüzden bebeğinizi, hijyenik bir bebek küvetinde 36,5 – 37 derecelik su ile temizlemeniz gerekir. Bu işlemi yaparken, bebek göbek bağının ıslanmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Uygun bir cilt bakımı ve ısısı doğru hazırlanmış bir banyo, bebeğin cilt sağlığı için oldukça önemli olmakla birlikte, aynı zamanda bebeğin rahatlamasına da yardımcı olacaktır.

Yeni Doğan Bir Bebeği Yıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yenidoğan bir bebeğin derisi vermiks adı verilen beyaz renge sahip, mumsu, koruyucu ve aynı zamanda kaygan bir maddeyle kaplı olup; bu maddenin doğumdan sonra, hemen temizlenmesi gerekir. Buna rağmen acele etmeyip, bebeği yıkamak için göbek bağının düşmesini bekleyebilir ve o zamana kadar, bebeğin yüzünü ve vücudunu silerek temizleyebilirsiniz.

Bebeği yıkarken yanınızda size yardımcı olacak birilerinin bulunması size kolaylık sağlayacaktır.  Örneğin daha önce çocuk sahibi olmuş tecrübeli bir arkadaş bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. İlk 1- 2 hafta yıkama amacıyla kullanılacak suyu, önceden kaynatmış ve ısıtmış olmanız, enfeksiyon riskine karşı fayda sağlayacağı için oldukça önemlidir.

Ayrıca bebeği uzun bir süre banyoda tutmamanız gerekir. Özellikle yeni doğan bebekler vücut ısılarını ortama hızlı bir şekilde adapte edemedikleri için üşütebilirler. Üç ila beş dakikada bebeği banyodan çıkarmanız bu durumun önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Dikkat! Bebeği Emzirdikten Hemen Sonra Yıkamayın

Bebeğinizin göbek bağı düştükten sonra uygun koşulları sağlayarak her gün ya da 2 gün de bir yıkayabilirsiniz. Bebeği beslenmeden önce veya beslendikten sonra 1- 1,5 saat ara vererek yıkamanız doğru olacaktır. Bebeği emzirdikten hemen sonra yıkmak, karın bölgesine yapılacak baskıdan ötürü bebeğin kusmasına sebep olacaktır.

Banyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo işleminin ardından bebeği oda sıcaklığında tutmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca üşümesini engellemek için deriyi tahriş etmeyecek yumuşaklıkta yün veya pamuklu bir havlu ya da bornozla vücudu sarmanız gerekmektedir. Sarma işlemini yaparken bebeğin nefes almasını engelleyecek kadar sıkı sarmamaya özen göstermelisiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu