fbpx
Bebek

Yazın Bebeklerde Görülen İshal ve Nedenleri

Yazın Bebeklerde Görülen İshal yazın en sık görülen yenidoğan hastalıkları arasında yer almaktadır. İshal yirmi dört saat içerisinde üçten çok sulu dışkılama ve anne sütü ile beslenmekte olan yenidoğanların normalden daha çok ve daha sulu olacak şekilde dışkılaması olarak ifade edilmektedir.

Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda her beş yaş altında yer alan çocuklar sık olarak bu hastalığa yakalanmakla birlikte her sene 2 milyon civarında çocuk ishal olmakta ve sıvı kaybından ishal ölümleri yaşanmaktadır.

İshal çocuklarda hayati risk oluşturmanın yanı sıra beslenmeyi etkileyerek büyüme ve gelişim konusunda da çocukları olumsuz etkilemektedir. Bunun yanında ishalle beraber karında ağrı görülmesi, yüksek ateş görülmesi durumlarında en kısa sürede hekime başvurulmalıdır.

Bebeklerde görülen ishalin sebepleri arasında uzun süre boyunca beklemiş besinlerle bebeklerin beslenilmesi, hazır gıdaların bebeğe verilmesi, yeterli ve doğru şekilde pişmeyen besinlerin bebeğe verilmesi, nerden geldiği belli olmayan içme sularının bebeğe verilmesine bağlı olarak vücutta mikroplar meydana gelerek ishale neden olmaktadır.

İshal sonucunda bebeklerde sıvı kaybı yaşanmakta vücudun büyüme ve gelişim göstermesi için gerekli olan vitamin ve minerallerin eksilmektedir. Bu hastalığın tedavi sürecinde bebeklerin kaybetmiş oldukları sıvı kaybı geri kazandırılmaya çalışılmaktadır. Ek olarak bebeğin bu dönemde bozulan beslenme düzeni de yeni bir düzene oturtulmaktadır.

İshal olan çocuklara verilmeyen içecekler hangileridir?

  • Yüksek şeker içeren meyve suları,
  • Şeker içeren çay,
  • Gazoz, kola tarzı gazlı içecekler,
  • Kahve,
  • Bitki çayları,
  • İdrar söktürücü ve ödem attıran içecekler bu dönemde verilmemelidir.

Tedavi sürecinde ilk etapta vücuttaki su kaybı giderilir. Bunun yanı sıra bebeğin kaybetmiş olduğu kalorinin de geri kazandırılması gerekmektedir.

Bu ihtiyacı karşılamak için anneler eczanelerden kolaylıkla bulunan hazır toz karışımlardan alarak kaynatılmış ve soğutulmuş temiz su ile yapılarak belirli aralıkla bebeklere ya da çocuklara verilmelidir.

Beslenme olarak yağsız çorbalar tercih edilmeli, süt ile hazırlanmış muhallebiler yedirilmeli, ayran, taze sıkılmış meyvelerden yapılan içeceklerle beslenmelidir. 6 aydan küçük bebekler anne sütü ile beslenmeye devam edilmelidir. Ara ara kaynatılmış ılık su ile su takviyesi yapmanız herhangi bir sakınca yer almamaktadır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu