Çocuk

Üvey Anne ya da Babaya Sahip Çocuklar

Onlar yaşamın çok başındalar. Henüz anlayamadıkları o kadar çok şey oluyor ki dünyada, çocuklar için yaşam büyüklerden çok daha güç. Çünkü alışmak, benimsemek, öğrenmek, denemek, izlemek, yaşamak ve zihinlerinde doğru yere yerleştirmek gibi bir sürü işleri vardır onların. Bir de yeni bir ev, yeni bir aile, yeni bir anne ve ya baba onlar için çok daha karmaşıktır.Herkesin bildiği bir gerçek, çocuklar anne ve ya babalarını paylaşmayı sevmezler. Eve gelen yeni anne ve ya baba, diğer ebeveyni paylaşmak anlamına gelir ilk önce. O zamana kadar kendisine ait olduğunu, kendisi için yaşadığını ve kendisinden başka hiçbir şey düşünmediğini zannettiği anne ya da babasının, artık bir başkası ile yaşamaya karar vermesi çocuğa genellikle ağır gelir.

Yeni anne ve ya baba çocuğa bir rakip gibi görünür. Bu bir zaman meselesidir. Bir çok yetişkin bu konuda oldukça zorlanır. Çocuğunu yeni ailesine alıştırmak, onu yeni bir anne ve ya babaya adapte etmek, birlikte güzel ve mutlu bir yaşam sürmek ilk başlarda hayal gibi gelir. Fakat zaman çocukla yeni yetişkinin arasında ya güçlü bir bağ kurar, ya da yıkılmaz köprüler. Bu hem çocuğun, hem de yeni anne ve ya babanın eseridir.

Çocuğa zaman vermek, anlayış göstermek, tarafsız davranmak, konuşup anlatmaya ve durup dinlemeye çaba göstermek gerekir. Bu meseleyi çok büyütmesine izin vermemek ve sanki dünyanın sonuymuş gibi davranmasını engellemek için çocuğa zoraki bir birliktelik yaşatmaya çalışmamak gerekir. Bu tür konularda mutluluk biraz geriden gelir. Çocuğun doğasında bir şeyleri çabuk unutmak ve başka şeylerle ilgilenmek vardır. Bunu bir avantaj olarak kullanmak faydalıdır. Ona mutlu bir yuva, mutlu bir evlilik ve mutlu bir yaşam sağlamak, zaman içerisinde tüm taşların yerine oturmasını sağlayacaktır.

Diğer yazımız olan Deride İzi Giderme Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu