Hamilelik

Uterus Kalınlaşması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Uterusun kalınlaşması Endometrial Hiperplazi olayıdır, Endometrium, cinsel olarak olgunlaşmış kadınlarda her ay büyüdükçe  kalınlaşan uterusun astarıdır. Adet döneminde hamilelik yoksa yani yumurta döllenmemişse bu duvar dökülür. Rahim astarındaki tüm değişiklikler kadın hormonlarından östrojen ve progesterona bağlı olarak gelişir.

Östrojen uterusun astarını inşa eder veya yoğunlaştırır ve progesteron büyümesini kontrol eder. Orta devir yumurtlaması oluşur ve yumurta yumurtadan çıkarılır. Yumurtanın döllenmemesi durumunda, hormonal seviyelerde düşüş ile sonuçlanarak adet düzensizliğine neden olabilir. Döllenmemiş yumurta ve rahim astarı adet kanı olarak dökülür.

Bazen, sağlıksız yaşam tarzı, bazı sağlık sorunları ve stres gibi nedenlerden dolayı menstruasyon döngüsü düzensiz olma eğilimindedir. Bu durum tekrarlanırsa, aynı zamanda uterusta bazı sorunların bir göstergesi olabilir. Dökülmeyen endometriyal hücreler, astarda birikebilir ve rahim kalınlaşmasına neden olabilir. Takip eden süreçte, bu uterin bozukluğun nedenlerini, işaretlerini ve tedavi seçeneklerini ele alalım.

Uterus Kalınlaşması Nedenleri

Hormonlar arasındaki herhangi bir dengesizlik varsa yani;  yüksek düzeyde östrojen ve düşük progesteron seviyeleri söz konusu ise bu durum uterusun iç bez duvarında olağandışı veya aşırı hücre büyümesine neden olabilir. Tedavi edilmeden ve kontrol edilmeden, astar hücreleri anormal bir şekilde büyümekte ve kanserin rahimde ilerlemesine yol açmaktadır, bu olaya rahim kanseri denir. Bu, hayatı tehdit edici olabilir ve doğru tanı ve tedavinin olmaması durumunda ölümcül olabilir. Hormonal dengesizliğin neden ortaya çıkabileceğine dair çeşitli fikirler vardır. Bu sağlık sorununa neden olabilecek faktörlerden bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Diyabet-1 ve II
 • Yumurtalık ile ilişkili sağlık sorunları
 • Hormon replasman tedavisi
 • Menopoz
 • Adet düzensizliği
 • Ailede obezite öyküsü

Uterus Kalınlaşması Belirtileri

Bir iç organ olduğu için uterus duvarının kalınlaşması fiziksel olarak fark edilmeyebilir. Bununla birlikte, sizin bizzat gözlemleyip doktora danışabileceğiniz bazı belirtiler vardır. İstenmeyen komplikasyonları önlemek için bu belirtiler göz ardı edilmemeli ve bir jinekoloğun uyarısına uyulmalıdır.

Mesela:

 • Alt karın ağrısı varsa
 • Yoğun kramplar yaşıyorsanız
 • Menstrüel dönemler arasında lekelenme veya kanama varsa
 • Aşırı vajinal akıntı, kokulu veya renksiz olabilir
 • Ağır veya uzun menstrual döngü varsa
 • Ateş basıyorsa
 • Ruh halinde dengesizlikler varsa ( buna bağlı olarak)
 • Şiddetli karın ağrısı çekiyorsanız
 • taşikardi hızlı kalp atışı varsa

bunun gibi ciddi semptomlara rastlarsanız derhal doktora başvurun.

Uterus Kalınlaşması tedavi

Tedavi bir dizi test gerektirir, durumun değerlendirilmesi gerekir. Ciddiyeti ortaya konur ve tedavi başlar. Genellikle yapılan ilk test, rahim ağzında herhangi bir hücresel değişikliğin belirlenmesine yardımcı olan bir pap bulgusu, bunu takiben uterusun ve endometriyumun değerlendirmesidir. Endometriyum hiperplazisinin şiddetini değerlendirmek için gerçekleştirilen bazı diğer tanı testleri yapılabilir:  Bir kadının rahim ağzından hücrelerin bir örneğini toplar ve mikroskopik bir slayt altında, herhangi bir anormallik olup olmadığını gösteren malignite bulguları veya diğer değişiklikleri kontrol edilir. Ultrason uterus astarının resmini çekmek için ses dalgalarını kullanır. Bu, endometriyum kalınlığını ve enfeksiyon yayılımını belirlemeye yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu