fbpx
Tüp Bebek

Tüp Bebekte Başarı Oranı Nasıl Artar?

Tüp bebek tedavisi doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler için çok önemli bir kısırlık tedavisi yöntemidir. Kadın ve erkeğin üreme hücreleri laboratuar ortamında çeşitli işlemlerden geçirilerek döllenmeye uygun hale getirilir. Ardından bu sperm ve yumurtalar bir araya getirilir ve embriyo elde edilir. Bu embriyolardan en canlı, sağlıklı ve gebeliğe uygun olanlarının da uzmanlar tarafından anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemine tüp bebek tedavisi adı verilmektedir. Kadında yumurtlama bozukluklarında, rahim ağzı, rahim içi anomalilerinde, tüplerin tıkalı olması durumunda, erkekte sperm sayısı, kalitesi, olgunluğu doğal yolla gebelik için yeterli olmadığında tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilebilmektedir. Bunun yanında kısırlığa sebep olan etkenin tam olarak ne olduğu belirlenemediğinde de tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu bağlamda günümüz tıp teknolojisi imkanlarıyla kısırlık tedavisinde en etkili yöntemin tüp bebek tedavisi olduğunu söylemek mümkündür. Ancak burada bahsedilen başarının oranı kesinlikle anne adayının yaşı, yumurta rezervi, genetik altyapısı, var olan rahatsızlıkları ve baba adayının sperm sayı ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

 1. Anne adayının yaşı tüp bebek başarısı için önem taşır

Tüp bebek tedavisinden başarılı bir sonuç alınabilmesi için erkeğin değil, kadının yaşı çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle de 35 yaş kadınlarda doğurganlık ve yumurta rezervi açısından kilit yaş olarak kabul edilmektedir. Kadının yaşı 35’ten küçük olduğunda tüp bebek tedavisinde başarı oranı yaklaşık % 50 civarındayken, 40’ın üzerindeki yaşlarda bu oran % 20’lere düşmektedir. Bu sebeple doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftlerin tüp bebek tedavisine başlamak için acele etmeleri önerilmektedir.

 1. Anne adayının yumurta rezervi tüp bebek başarısını belirleyen faktörlerdendir

Doğal yolla ya da üremeye yardımcı yöntemlerle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde kadının yumurta rezervi çok önemlidir. Zira hem döllenmenin gerçekleşebilmesi hem de elde edilen embriyonun anne adayının rahmine tutunup sağlıklı bir gebelik geçirilebilmesi için kadının yumurta rezervinin zengin olması gerekmektedir. Bu bağlamda hem kadının yaşının ilerlememiş olması hem yumurta kapasitesini düşürecek rahatsızlıklarının olmaması hem de beslenme ve yaşam koşullarının üreme fonksiyonlarını düşürmemiş olması önemlidir.

 1. Baba adayının sperm kalitesi tüp bebekte elde edilen embriyo kalitesi için önemlidir

Doğal yolla elde edilen gebeliklerde de tüp bebek tedavisinde de döllenme gerçekleşebilmesi, sağlıklı bir embriyo elde edilebilmesi için anne adayının yumurta rezervi kadar baba adayının sperm rezervi de önem taşımaktadır. Erkeklerde sperm rezervi yaşla çok bağlantılı olmadığından baba adayının yaşı çok da önemli değildir. Ancak erkeğin üreme yollarıyla ilgili iltihabi ya da enfeksiyonel rahatsızlıklar, doğuştan gelen sorunlar, sperm kanalları ile ilgili problemler ya da sağlıksız beslenme ve yaşam alışkanlıkları sperm sayısı ve kalitesini düşürmektedir. İşte bu gibi durumlarda erkeğin menisinde az sayıda sperm bulunması veya hiç sperm bulunmaması, var olan spermlerin yapısal ya da fonksiyonel olarak bozuk olması tüp bebek tedavisinde başarıyı düşürecektir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırma yolları nelerdir?

Tüp bebek tedavisi; uzmanlar ve anne, baba adaylarının birlikte koordineli bir şekilde çalıştıkları yaklaşık 1 ay süren kısırlık tedavi yöntemidir. Bu sebeple tedaviye karar vermeden, başlamadan öncesinde tüp bebek uzmanları çifte danışmanlık hizmeti sunmakta ve tedavinin başından sonuna kadar her türlü ayrıntı hakkında bilgi vermektedirler. Bu bilgiler ışığında:

 1. Tedavi süresince ve gebelik elde edildikten sonra doğuma kadar anne adayının kesinlikle sigara, alkol, uyuşturucu madde gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durması birinci kuraldır.
 2. Tedavide doktorun önerdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılırken, doktorun bilgisi dışında basit ağrı kesiciler de dahil hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.
 3. Tedavi devam ederken cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
 4. Anne adayı tedavi süresince spor, egzersiz gibi fiziksel etkinliklerden kaçınmalıdır.
 5. Tedavide anne ve baba adaylarının sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeleri başarıyı artıracaktır.
 6. Anne adayının stres, sıkıntı, depresyon gibi olumsuz duygu durumları içinde bulunması hormonsal dengeyi bozabileceğinden, mümkün olduğunca sakin ve rahat bir süreç geçirmeye özen gösterilmelidir.
 7. Baba adayının sperm vereceği günden önceki 3 gün içinde hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş ve boşalmamış olması gerekmektedir. Bu sayede yeterli sayıda ve olgunlukta sperm elde edilebilir.
 8. Embriyo transferinden sonraki 3 gün boyunca çok fazla hareket edilmemesi, uzun yolculuklara çıkılmaması ve mümkünse dinlenilmesi gerekir.
 9. Tedavi boyunca anne ve baba adayları hamam, sauna, kaplıca gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durmalıdırlar.
 10. Doğuma kadar en küçük bir beklenmedik durumda bile doktora haber verilmeli ve kontroller asla aksatılmamalıdır.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu