Bebek

Prematüre Bebeklerde Akciğer Ve Kalp Sorunu

Prematüre 37 haftadan önce doğan bebeklere denir. Normal doğum süresi 38-42 hafta iken prematüre bebeklerde bu süre daha kısadır. Prematüre de bronkopulmüner dispilazi (BPD- Kronik akciğer hastalığı) daha sık görülmektedir. Kronik akciğer hastalığı yeni doğanlarda ve prematüre bebeklerde akciğerden kaynaklanan nedenlerle oksijen ihtiyacının devam etmesidir. Prematüre bebeklerde genellikle ilk günlerde solunum cihazı (Ventilatör) yardımıyla nefes alırlar. Bazen de bebeğin erken doğması daha çok akciğerleri etkilemekte birlikte aynı zamanda bebekte nörolojik bozukluklara ve kalp sorunlarına da neden olur.

Kalp Sorunları

Prematüre bebeklerde kalp normal bebeklerden daha küçük olur. Kalp duvarları ve kalp kasları kalınlaşır. Bu kalınlaşmalar kalpte ritim bozukluklarına, çarpıntılara, kalbin gerekli miktarda kan pompalayamamasına, nefes darlığına, çabuk yorulmaya hatta ileri ki yaşlarda damar sertliği ve damar tıkanıklıklarına neden olabilir. Bu tür doğumlarda ilerleyen yaşlarda tansiyon sorunları da görülmektedir. Aynı zamanda bebekte RSV virüsü, fiziksel gelişme geriliği, işitme problemleri, görme problemleri, okul problemleri de görülebilir. Prematüre bebeklerde gribe yakalanma riski daha fazladır. Bu nedenle 6 aydan büyük bebeklerde grip aşısı yapılması gerekmektedir. Erken doğumda çocuğun anne sütüyle beslenmesi çok önemlidir.

Bebek Eve Gönderilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu tür bebeklerde beslenme çok önemlidir. Bebeğin yeterli kiloya ulaşması gerekmektedir. Yeterli kiloya ulaşamayan bebekler hastaneden taburcu edilemezler. Eğer bebek eve gönderilmişse bebeğin bakımı ile ilgilenecek kişinin bebeğin rengi, nabız, solunum sayısı, beslenmesi, aldığı ilaçlar, enfeksiyon kontrolü ve yaşamsal bulguların takibi için eğitim verilmelidir. Bazı bebeklerde evde oksijen alımı devam etmelidir.

Eğer bebek oksijen alınımına devam ediyorsa doktorun önerdiği ve verilen eğitime göre bebek solunum cihazına bağlanmalıdır.
Bu durum bazı bebeklerde her zaman bazı bebeklerde ise uyurken ya da beslenme sırasında oksijen alımı yapılmalıdır. Ağızdan beslenemeyen bebekler de burun ve mideden beslenme sağlanması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Eve gönderilmesi planlanan bebeklerin evin yakınlarında sağlık kuruluşu ve hastaneleri olan yakınlığı, ailenin bebeğin bakımına ve tedavisine yönelik performansına gibi birçok faktöre bakılarak taburculuk işlemleri başlatılır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu