Tüp Bebek

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromu (PKOS, PCO) nedir?

Kelime anlamı ile yumurtalık içinde yer alan içi sıvı dolu kesecik olarak, kadınların ergenlik ile menopoz dönemi aralığında en sık görülen ve karşılaşma ihtimali olan kadın hastalıklarından birisidir. Genel olarak adet düzensizliği, erkeksi tüylenme ve infertilite (kısırlık) sorunları ile ortaya çıkmaktadır.

Bilinmeyen nedenlerden dolayı insülin direncinin ve erkeklik hormonunun artmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Ayrıca genetik yatkınlığın bir ürünü olarak, annesinde PKOS hikayesi olanlarda görülme ihtimali artmaktadır. Bunun dışında hormonal bir bozukluğun göstergesi olarak sağlıksız beslenme alışkanlığı, yetersiz fiziksel aktivite ve aşırı kilo (obezite) gibi kişinin yaşam tarzı odaklı faktörler sonucunda tetiklendiği düşünülmektedir.

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki polikistik over sendromu (PKO) belirtilerinin bir ya da bir kısmı bulunabilir. Tüm hastalarda aynı semptomlar görülmemektedir. Polikistik over sendromunun en sık karşılan belirtileri:

Adet düzensizliği, adet gecikmesi ve seyrek adet görme

PKOS hastalarının düzenli adet görmesi oldukça nadir bir durumdur. Genellikle 40-60 gün aralıklı seyrek adet görme, hatta 2-3 ay ya da daha uzun bir süre adet görmeme şikayeti ile ortaya çıkmaktadır. PKOS teşhisi için kadınların yılda 10’dan daha az adet görmesi yeterli olmaktadır. Bu durum seyrek adet görme yani oligomenore olarak adlandırılır. Ayrıca seyrek kanamalar ve yumurtlama düzensizlikleri nadir olarak aşırı kanama sorununa da yol açabilir. Yumurtlamamanın olmaması anovulasyon olarak ifade edilir.

Tüylenme, kıllanma artışı

Özellikle yüzde sakal ve çene bölgesinde, göğüslerde, karın bölgesinde aşırı tüylenme sorunu ile karşılaşılmaktadır. Esmer tenli kadınlarda ortaya çıkan tüylenme sorunu normal kabul edilmektedir. Ancak aşırı ve siyah kıllanma örneği erkeklik hormonunun artmasına bağlı olarak PKOS belirtileri arasında yer alır.

Aşırı kilo (obezite)

Polikistik over sendromlu hastaların her zaman aşırıyı kiloya sahip olması gerekmez. Fakat genellikler PKOS hastalarının aşırı kilo sorunu vardır. Kişinin şişman olması tüm PKOS şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle PKOS tedavilerine başlamadan önce tetikleyici faktör olan şişmanlık sorunun giderilmesi amaçlanır, daha sonra PCOS’a yönelik tedavi uygulanır.

Yağlı cilt, sivilce (akne)

Hormonal düzensizliğe bağlı olarak cildin yağlanması sonucunda akne ve akantozis nigrigans adı verilen bazı cilt sorunları meydana gelebilir.

Hamile kalamama, geç kalabilme

Polikistik over sendromu yumurtalama bozukluğuna paralel olarak ortaya çıkmaktadır. Adet düzensizliği ile beraber kişinin hamile kalabilmesi için uygun şartların olmamasından dolayı geç hamilelik ya da hamile kalamama sorunları görülebilir.

Yumurtlama düzensizliği, anovulasyon (yumurtlama olmaması)

Yumurtlama düzensizliğinin ilk bulgusu adet düzensizliğidir. Seyrek adet görme ya da uzun bir süre adet görmeme yumurtlama fonksiyonlarının gerçekleşmediğine işaret eder. Bu nedenle hamile kalama sorunları ortaya çıkmaktadır.

Polikistik over sendromunun klinik bulguları nelerdir?

  • Ultrasonografi muayenelerinde yumurtalıklarda çok sayıda kisttik yapının sıralı görüntüsüne rastlanılması sonucunda PKOS görüntüsü teşhis edilmektedir.
  • Kanda testosteron ve diğer androjen hormon türevlerinin artışının saptanması ile PKOS şüphesi açığa çıkmaktadır. Ancak her artış PKOS göstergesi olmayabilir. PKOS bulgusunda serbest testosteron ve DHEA-
  • S04 seviyelerinde artış, seks hormon bağlayıcı globülinde (SHBG) azalma görülmektedir.
  • Kan şekeri yüksekliği ve kanda insülin düzeyinde artış görülmektedir.
  • Kanda LH hormonu ve FSH seviyesindeki artış PCOS’a işaret edebilir.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu