fbpx
Sağlık

Koltuk Altı Kararmasına Ne İyi Gelir?

Birçok kadın koltukaltı kararmasından şikayet eder. Koltuk altında bulunan koyu lekelerden rahatsız olur ve kısa giysiler giymekten sakınırız. Özellikle zamanla sürtünme, ağda gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Koltukaltı kararmasının kimi nedenleri hastalıktır.

Koltuk Altı Kararmasına Ne İyi Gelir?

Evde koltuk altı kararmalarına karşı yapabileceğiniz etkili birkaç önlem tavsiyesinde bulunacağız. Koltuk altı kararması için kür tarifleri:

Koltukaltı Kararması İçin Sirke ve Pirinç Unu

Koltukaltı kararmaları için özellikle sirke ve pirinç ununu karıştırarak bir karışım elde edip koltuk altınıza sürün ve bir süre bekletip kuruduktan sonra durulayın. Haftada 2 kez bu karışımı uygulayarak koltukaltı kararmalarını önleyebilirsiniz.

Koltukaltı kararmasına bir diğer iyi gelen karbonatı suyla karıştırarak kararan yere sürerek 5 dakika bekletip durulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına İyi Gelen Kür

Sandal ağacı tozu ve gül suyu bilinenlerin dışında diğer etkili olan maddedir. Gül suyu ile sandal ağacı tozunu karıştırarak kataran bölgeye sürün. 15 dakika bekletip durulayın. Rengin açılmasını sandal ağacı tozu ferahlık vermesini de gül suyu sağlayacaktır.

Limon da herkesin bildiği üzere koltuk altı kararmalarının üstesinden gelir. Yarım limonu duştan sonra koltuk altınıza sürüp 3-5 dakika beklettikten sonra bol bol suyla durulayın.

Koltuk altı kararmalarını tıbbi olarak engellemek için kortizonlu ve leke açıcı özelliği olan kremleri kullanabilirsiniz.

Patates bir diğer koltuk altı kararmasını önleyen faktördür. Koltuk altı ince dilimlenmiş patates ile ovulur ya da patatesi rendelerken çıkan suyunu pamuk yardımı ile koltuk altınıza sürüp 5-10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı daha etkili bir sonuç için günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Koltuk altındaki deriyi doğal yollarla soymak istiyorsanız

  • Esmer şeker ve toz şekeri limonu sıktıktan sonra içine ekleyin. Koltuk altınıza pamuk ya da elinizle uygulayın 5 dakika kadar bekletin. Parmaklarınızı daha sonra ıslatıp koltuk altlarınızı ovun. Cildi yaptığınız bu uygulama hem beyazlatır hem de derinin kolayca soyulmasına yol açar. Koltukaltınızı 2-3 dakika ovduktan sonra durulayın.
  • Yer fıstığı ve cevizi ezerek toz haline getirin. Toz haline getirdiğiniz yer fıstığı ve cevize 1 yem ek kaşığı limon suyu ve bal ilave edin. Koltukaltınıza bu karışımı elinizle sürüp 5 dakika beklettikten sonra bol suyla yıkayın.
  • Portakalda C vitamini olduğu için vücuda faydalıdır. Koltukaltı kararmalarına iyi gelmesi de bir diğer yararıdır. Portakalın kabuklarını soyduktan sonra güneşte kurutun. Rende yardımı ile kuruyan kabukları inceltin. Gül suyu, süt inceltilmiş portakalı karıştırarak macun haline getirin. Koltuk altınıza bir pamuk ya da elle sürün. Bir süre bekledikten sonra durulayın.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu