Bebek

Kanguru Bakımı Nedir?

Kanguru bakımı yenidoğan bebekler için yoğun bakım servislerinde düşük doğum ağırlıklı bebeklere uygulanan alternatif bir bakım yöntemidir. Özel bir tutuş metodu ile anne ve bebeğin ten-tene-teması sağlanır. İlk kez 1979 yılında Kolombiya’da bir kadın doğum ve çocuk hastanesinde bu bakım yöntemi uygulanmaya başlanmıştır. Aslında hastanenin küvöz, hemşire, solunum cihazı, izolasyon olanaklarındaki eksiklikler yöntemin ortaya çıkışında etkili olmuştur. Kanguruların yavrularını devamlı keselerinde taşımaları ve hiç ayrılmamalarından esinlenerek bu isim verilmiştir. UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) desteğinden sonra kullanımı tüm dünyada yaygınlaşmıştır ve desteklenmektedir.

NEDEN KANGURU BAKIMI?

Kullanıma girdiği yıllarda Kanguru bakımı alan düşük doğum tartılı bebeklerin hastaneden daha erken taburcu edildiği, mama ihtiyacının azalarak anne sütüyle beslenmeye daha erken geçildiği, tartı alımının daha iyi olduğu, anne göğsüne yatırılan bebeğin anne teni ile temasının anne-bebek bağlanmasını güçlendirdiği ve daha az enfekte oldukları gözlenmiştir. Tüm bu nedenler Kanguru bakımının popülaritesinin artmasına neden olmuştur.

KANGURU BAKIMI HANGİ BEBEKLERE UYGULANIR?

Kanguru bakımı, durumu stabil olan her bebeğe uygulanabilir. Tartı sınırı yoktur. Stabil bebek demek;

 • Solunum durması ve kalp ritim bozukluğu yoktur.

· Solunum cihazına bağlı olsa bile bebeğin solunumu sabittir. Sık müdahale gerektirecek değişimler göstermez.

· Tansiyon değerleri uçlarda değildir ve dokunmakla önemli değişimler olmaz.

 • Vücut ısısı dengededir.

Bebeğin oksijen tedavisi alması, solunum cihazına bağlı olması, kateter (sıvı ve ilaç tedavisi için damara takılan özel tüpler) ve/veya idrar sondası olması, beslenme tüplerinin takılı olması gibi durumlar, bu bakım için engel değildir.

KANGURU BAKIMININ BEBEĞİME FAYDALARI NELERDİR?

 • Kalp hızı ve solunumunun daha stabil olması,
 • Oksijen dağılımının daha iyi olması,
 • Uykusunun daha verimli olması,
 • Daha iyi kilo alması,
 • Sakin geçirilen bu sürece bağlı daha az ağlama atakları,
 • Ağrıya duyarlılığının azalması,
 • Enfeksiyon sıklığını azalması,
 • Anne sütü ile beslenme periyotlarının daha verimli geçmesi,
 • Hastaneden daha erken taburculuk,
kanguru bakiminin faydalari 1024x576 - Kanguru Bakımı Nedir?
Kanguru Bakımının Faydaları

KANGURU BAKIMININ ANNE/BABAYA FAYDASI VAR MIDIR?

 • Anne/baba-bebek bağlanmasını sağlar, stresi azaltır,
 • Anne sütünün artmasına katkıda bulunur,
 • Anne/babanın bebeğine bakım konusunda güven gelişimini sağlar,
 • Bebeğin yoğun bakım sürecinde işlerin iyi gittiği duygusunu hissettirir,
 • Prematüre doğum nedeniyle beklenenden önce sonlanan gebelik sürecinin, özellikle annede yol açtığı “yarım kalmışlık” duygusunu onarmaya yardımcı olur.

KANGURU BAKIMI NASIL UYGULANIR?

Bebeğin klinik durumunun izin verdiği ilk fırsatta Kanguru bakımı başlatılmalıdır. Kanguru bakımı anne veya baba tarafından bebeğine uygulanabilir. Bakım öncesinde anne/baba duş almış ve temiz olmalıdır. Önü açılabilen gömlek,önlük tarzında bir giysi giyilmelidir. Özellikle doğum ağırlığı aşırı düşük olan bebeklerin (<1000 gram) ısı takipleri küvöz dışında da devam etmelidir. Baş bölgesinden ısı kaybını önlemek için prematüre ve düşük doğum tartılı bebeklere başlık takılmalı, bezleri temiz ve bağlı olmalıdır. Küvöz dışına alınan bebek, annenin çıplak göğsüne yüzü anneye dönük ve dik şekilde yüzükoyun yatırılmalıdır. Bebeğin sırtı annenin giysisi veya temiz, yumuşak bir battaniye örtülür. Uygulama sırasında bebeğin kalp hızı, oksijen ve tansiyon değerlerinin monitörler aracılığıyla takiplerine devam edilir. Bu uygulamaya genellikle günde bir defa 30-60 dakika olacak şekilde başlanır. İlk uygulamalarda bebek çok yakın gözlenerek bakıma verdiği yanıt izlenir. Yanıtın olumlu olması, bebeğin anne göğsünde stabilizasyonunun devam etmesi üzerine sıklık ve süresi giderek arttırılabilir. Anne ve bebeğin bu çok özel ve değerli anlarında rahat ve sıcak bir ortamda olmalarını sağlayacak çevresel koşullar sağlanmış olmalı, aile mahremiyeti korunmalıdır.

DEĞERLİ ANNE ve BABALAR,

Heyecanla beklediğiniz minik misafiriniz biraz aceleci davranarak erken merhaba dedi. Bu yüzden bir süre yenidoğan yoğun bakım ünitesinde doktor ve hemşirelerin gözetiminde olması gerekiyor. Tedirginlik veren bu sürecin etkilerini hem siz, hem de bebeğiniz için azalacak yöntemlerden birisinin “Kanguru bakımı” olduğunu unutmayın. Bebeğinize bakım sunan doktor ve hemşireler sizlere bakım konusunda ayrıntılı bilgi sunacaktır. Lütfen rahat olun, ekibinize güvenin, bebeğinizi göğsünüze yatırın ve bu sıcak, değerli anların tadını çıkarın.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu