Hamilelik

Hamilelikte oruç zararlı mıdır?

Hamilelik ve emzirme döneminde beslenmenin önemi fazladır. Vücudun ihtiyacı bir kat daha artmakta ve protein vitamin mineral ihtiyacı göz önünde bulundurarak bir hekim tarafından bir beslenme programına başlanmalıdır. Anne adaylarının dengesiz beslenme sonucunda fazla kilo veya yetersiz beslenme söz konusu ola bilir. Bu da bebek açısından sorun yarata bilir. Ramazan orucunu
tutmak isteyen anneler nelere dikkat etmelidirler.

Hamilelikte oruç zararlı mıdır? Tutmak bir sorun yaratır mı?

Hamilikte oruç tutmak bebek ve anne açısından risk taşıya bilir. Bebeğin sağlıklı gelişmesini olumsuz yönde etkileyecektir. Oruç tutmak isteyen hamilerin hem kendi hem de bebeği açısından taşıdığı riski göz önünde tutmalıdır.

Hamilikte oruç niçin olumsuz etkilemektedir?

Oruç tutan hamileri uzun süren açlık olumsuz yönde etkileye bilir. Uzun süren açlık sonucu kan şekerinin düşmesi, halsizlik, sinir, baş dönmesi ve ağrısı gibi problemler ortaya çıkarta bilir. Hamile olan kişinin gastrit sorunu varsa açlık, asit üretiminin artmasını buna bağlı olarak ta mide ağrılarının artmasına sebep olabilir.

Açlık Hamileleri neden çok etkiliyor ?

Hamilelikte üçüncü aya girildiğinde kan şekeri hamilelik öncesine göre daha düzensizdir inişli çıkışlıdır. Yemek yenildiğinde de hızlı artış göstere bileceği gibi açlıkta da hızlıca düşebilir. Doktorlar hamile bayanların sık sık ama az yemelerini öneriyor. Hamilerde sıklıkla görülen bulantı uzun süre açlıkla daha kötü sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Hamilelikte oruç tutma ya bağlı iyi beslenememesi sonucunda anne adaylarına kansızlık, ödem, diş kayıplarına ve erken doğum ve düşük doğum yapmak gibi sorunlar ortaya çıkaracaktır. Uzun süre aç kalmak midedeki asit oranını artırarak mide yanması ve ekşimesi gibi hamiler için zor olan problemi ortaya çıkarmaktadır. Anne adaylarına düzenli ve dengeli beslenme öneriliyor. Bu beslenme çeklide
düzenli bir şekilde kalori ve vitaminlerin alınması ile gerçekleşir. Oruç tutunduğunda uzun süre aç kalınacak buna bağlı olarak ta kalori ve vitamin alımının dengesi bozulacaktır.

Oruç tutan hamileler tutmayan hamilelere oranla daha fazla mı kilo alırlar?

Açlık sonrasında vücut metabolizması yavaşlar. Buna bağlı olarak ta hamile bayanların hareketleri yavaşlar. Böyle bir durumda hamile bayanlar daha az kalori harcayacaklardır, bu da kilo alımına sebep olacaktır. Akşam yemeği de kilo artışı yapabilir.

Hamilerin oruçla beraber aldığı kilolar iyi beslendiği manasına gelmez fazla kilonun da bebek üzerinde olumlu bir etkisi yoktur. Daha da önemli si fazla ve hızlı kilo alımı insülin direncini artırır bununla beraber kilo artışı önlenemez hale gelir. Böyle durumlarda ayrıca hamilelik şekeri de yükselecektir.

Hamilelikte oruç zarar verir mi? Susuz bırakır mı?

Hamile bayanları sıcak günlerde su kaybı diğer bayanlara göre daha çoktur. Buna bağlı olarak hamile bayanların bol bol su tüketmeleri önerilir. Susuzluk tansiyonunda düşmesine sebep olur ve bayılmalara yol açar.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu