Hamilelik

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Hamilelik, bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği en önemli ve güzel deneyimdir. Bu süreci keyifli ve sağlıklı geçirebilmek için anne adayları gerekli önlemleri almalıdır. Anne adayları 9 ay 10 gün ya da 40 hafta olarak bilinen bu sürede bazı sağlık problemleriyle karşılaşabilir. Bunlardan biri de mide yanmasıdır.

Mide, içinde yiyecekleri parçalayarak öğütülmesini sağlayan asitlerle kaplıdır. Mide asit düzeyinin artmasına sebep olan yiyeceklerin vücuda alınmasının ardından, mide içerisinde yanma, ekşime ve ağza acı su gelmesi gibi şikayetlerin yaşandığı görülür. Kişiye rahatsızlık verme olasılığı yüksek olan acı, asitli, baharatlı ve kızartma türü yiyeceklerden uzak durarak; mideyi çok doldurmadan az fakat sık yiyerek korunma sağlanır.

Diğer yandan, hamilelik boyunca büyüyen karın kısmının organlara baskı yaptığı görülür. Bu baskının yarattığı rahatsızlıktan nasibini alan mide, içindeki asitli sıvının yemek borusuna doğru kaçışına olanak sağlar. Yanma şikayetinin artışı, hamilelik süresinin ileri safhalara ulaşması ile doğru orantılı olmasının açıklaması, büyüyen karnın ve bebeğin yarattığı alan darlığıdır.

Yatış Şekliniz Kabusunuz Mide Yanmanızın Sebebi Olmasın

Gebelik sırasında değişen hormon seviyesi ve vücudunun bu yeni duruma alışma evresi nedeniyle anne adaylarında derin uyku istekleri olabilir. Uyku öncesinde yenilen yiyeceklerin, içilen içeceklerin mide kapakçığından kolayca yemek borusuna kaçabilecek olması, yatış pozisyonlarındaki yanlışlık sebebiyle anne adaylarının uykularını kaçırabilir. Acı su, yanma, ekşime gibi durumların yine gebelik hormonlarının vücutta yarattığı gevşeme sebebi ile mide kapakçığındaki görevin tam olarak yerine getirilememesine yol açar. Bu durumdan fiziksel manada korunabilmek daha rahat uyuyup mide yanmasından kurtulmak için, anne adaylarının baş seviyelerini yüksekte tutacak şekilde yatış pozisyonu edinmeleri yararlarına olacaktır.

Yoksa Bebeğimin Saçları Çok Mu Uzun Olacak?

Halk arasında midesi yanan annenin şikayetlerini işitenler: “Bebeğin çok saçlı olacak” diye cümleler kurar ve buna inandıracağı değişik örnekler verir. Belki anne adayları bu duruma bebeklerinin saçları gür olacağı hissiyle sevinebilirler, ancak bu açıklamanın tıbbi açıdan bir doğruluğu yoktur.

Yediklerinize Dikkat Ederek Doktor Kontrolünüzle Bu Sıkıntının Üstesinden Kolaylıkla Gelebilirsiniz

Gebelikte yaşadığınız mide yanması şikayetlerinizin üstesinden gelmek için öncelikle doktor kontrollerinizi aksatmamalısınız. Mide asitlerini yükseltebilecek etkiye sahip yiyeceklerden uzak durarak, yatış şeklinizi düzenleyerek, hekimin reçete edebileceği ilaçlarınızdan destek alarak daha rahat hamilelik geçirmek elinizde.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu