Hamilelik

Hamilelikte Kramp Ağrılarından Kurtulmak

Hamilelik sürecinde anne adaylarının en çok şikayet ettiği, sıkıntı duyduğu sağlık sorunlarından biri de kramp ağrılarıdır. Bu kramplar, bazen çok şiddetli yaşanıp gebenin uyku düzenini dahi alt üst edebilir. Kimi zaman ise çok uzun sürmeden geçebilir. Genellikle hamilelik sürecinin ikinci trimester ya da üçüncü trimesterında görüldüğü kanaatine varılmıştır.

Hamilelik Kramplarının Nedenleri

Gebeliğin ilerlemiş haftalarında kramp tarzı ağrıların görüldüğü saptanmıştır. Özellikle 24.hafta ve devamında bebek gelişimi için annenin vitamin mineral depolarından beslendiğinden, anne adayındaki magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi kas-dolaşım sistemine olumlu katkıları olan minerallerin eksikliğine sebep olur. Bu eksikliğin sinyallerini veren vücutta, daha çok bacaklarda olmak üzere bel, boyun, kalça gibi yerlerde kramplar görülür.

Mevsimsel etkiler nedeniyle de kramplar yaşanabilir. Soğuk kış aylarında kasılan kas sistemi, yazın ise sıcak havanın etkisi nedeniyle sıvı azalmasına bağlı olarak dolaşım sisteminin sıkıntıya girmesine yol açar. Bu durum gebelikte krampların yaşanmasına zemin hazırlar.

Diğer yandan gebelik esnasında alınan fazla kilonun, vücutta oluşturacağı kas iskelet sistemi baskısı nedeniyle yorulmalara sebep olacak, krampların yaşanmasını sağlayacaktır.

Hamileliğin ilerleyen zamanlarında görülen krampların bir diğer nedeni ise büyüyen bebekle birlikte genişlemiş olan rahmin vücutta dolaşımı sağlayan damarlara baskı yapması olabilir.

Kramplardan Kurtulmanın Yolları

Elbette hamilelik sadece sıkıntı ve krampların yaşandığı bir süreç olarak kalmamalı akıllarda. Tüm bu sıkıntılardan kurtulmanın daha rahat bir dönem geçirebilmenin yollarını bulmak için öncelikle hekiminize danışmalısınız.

Gebelikte düzenli hareket ederek kas ve dolaşım sistemini rahatlatıp kan dolaşımını sağlayarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Oksijenlenen vücut hem bebeğe taze besin kaynağını oluşturacak hem de annenin ağrılarını dindirecektir. Eksikliği tıbbi tetkiklerle saptanan, hekimin reçete ettiği vitamin ve mineral desteklerinin yanında beslenmenin de düzene girmesiyle daha rahat edilebilir. Böylece, hamileliğe bağlı fazla kiloların yaratacağı baskı riski de aza indirgenmiş olur.

Yeterli sıvı alınması, mevsim şartlarına uygun davranılması da krampların tetiklenmesini engelleyebilir. Hamilelik yalnızca kramp ağrılarının çekildiği sıkıntılı bir süreç değil, daha rahat keyifle yaşanabilir süreçtir. Lütfen şiddetli kramp sancıları hissedildiğinde mutlaka doktorunuzu ziyaret ediniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu