Hamilelik

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu gennelikle elin ve bileğin aynı hareketi tekrar tekrar yapmasıyla meydana gelir. Hamile kadınlar arasında çok yaygın olduğunu söylersek, bunu şaşırtıcı bulabilirsiniz ama hormonal değişiklikler, şişkinlik ve kilo alma bileğinizdeki karpal tünel bağ dokusunun altındaki sinire baskı yaparak bu sendroma neden olabilir.

Karpal tünel bağ dokusu, bilek kemiklerini bir arada tutan sert bir zardır. Median siniri adı verilen bir sinir, bilek kemikleriyle karpal tünel bağ dokusu arasındaki boşluk olan karpal tünel yoluyla ele ulaşır. Bu geçit esnek olmadığı için o bölgedeki herhangi bir şişme, baş parmağın köküne, ilk iki parmağa ve yüzük parmağının yarısına uyarı gönderen median sinirini acıtıp sıkıştırabilir.

Karpal tünel sendromunun belirtileri arasında uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük, ağrı ve ellerde ve kolun dirsekten aşağı olan kısmında yanma hissi sayılabilir. Gebe kadınlarda, karpal tünel sendromu çoğu zaman her iki elde ortaya çıkar.

Önleme ve kişisel bakım: Ellerinizi ovarak ve sallayarak rahatsızlık hissini azaltabilirsiniz. Uygulanacak ilk tedavi, geceleri ve hastalık belirtilerini daha da azdıran klavyede yazı yazma, araba kullanma veya elinde kitap tutma gibi hareketler sırasında bilek ateli takmaktır. Bileklere sıcak ve soğuk kompres yapmak da işe yarayabilir.

Ne zaman doktora başvurulur? Karpal tünel sendromu, hemen her zaman, doğum yaptıktan sonra kaybolur. Doğum yaptıktan sonra da devam ederse (ki bu çok ender rastlanan bir durumdur), stereoid iğnesi olabilirsiniz. Bazen, sorunu ortadan kaldırmak için cerrahi müdahaleye de gerek duyulabilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu