Hamilelik

Hamilelikte Hissedilenler ve Sonrası

Hamilelik döneminde bir annenin ağzından neler yaşadığını sizlere anlatmak istedik.

“Hamileliğimi 7. haftada öğrendim ben, en yakın arkadaşımın düğünü için şehir değişikliği yapmıştık, İstanbul’a gitmiştik, düğünde, midemde bir bulantı ile alkolsüz bir gece geçirmiştim ve sürekli uykum vardı, Mimi ise olup bitenden habersiz 7 mm bir pirinç tanesi kadardı. Onu ilk kez İstanbul’da gördük ultrasonda 7. haftasında.

Kaderin bir oyunu, diğer bir arkadaşım da gene başka bir şehirde Mimi, Dünyada 7 haftalıkken Kapadokya’da evlenmişti ve biz gene oradaydık. Mimi bu sefer hayli büyümüştü, 7mm den 53cme dek…

Hamileyim, neler neler okudum , neler neler duydum…işte bunlardan bazıları ve aslında benim yaşadıklarım : Siz siz olun böyle negatif düşünen insanları hayatınızdan çıkartmaya bakın, herkes bir değil zira…hamilelik de hastalık değil zaten…

Çok kilo alacaksın, kıyafetlerine sığamayacaksın, ellerin ayakların şişecek, asla uyuyamayacaksın…

Ben: 12 kilo aldım, Mimi, 3.5 kg doğdu, kıyafetlerim genelde üstüme oldu, hiç bir yerim şişmedi ve deliler gibi günde bazen 14 saate kadar bebekler gibi uyudum 9 ay, işim gücüm yoktu, hareket kabiliyetim pek kısıtlanmadı. Sorunsuz bir hamilelikti. Ayak numaram da büyümedi, lekelerim olmadı ve de çatlamadım. Bir tek hamile pantolonu almak durumunda kaldım haliyle, yaza denk gelen hamileler bu manada daha şanslı.

‘doğum zor iş, normal doğum da çoook zor’

‘nee suda mı doğuracaksın, hadi bakalım ama sanmam’

‘ben de normal doğum çok istedim ama kendini şartlama yani’

‘normal doğum çok ağrılı valla hem de ne gerek var’

‘risk almaya değer mi’?

‘cinsel hayatın biter’…

Ben: Doğum zor mor değilmiş, evet dünyanın en kolay işi değil elbette ama  ağrı denen şey de sanal bir gerçeklikmiş arkadaş,her şey kafada bitermiş suda doğurdum, sorun yasamadım, aksine bebeğim bana kalırsa olabilecek en huzurlu şekilde doğdu ve ben bununla gurur duyuyorum. Hastanede de kalmadık gece, çıkıp evimize geldik. Eşim en büyük destekçimdi ve hep yanımda idi doğum da dahil. Ameliyathane kullanılmaması ve sabaha karsı doğurmam da şansımaydı, ortam loştu ve mumlar yanıyordu, yani bebeğim ışık görmedi doğar doğmaz.

‘Doğumla bitmedi, demek kolay doğurdun, ama asıl şimdi başlıyor, bunlar iyi günlerin, artık sana uyku yok’

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu