Hamilelik

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Hamilelik döneminde vücutta bir takım değişiklikler meydana gelir. Kalp ve damar sisteminde farklılıklar oluşur. Kalp daha hızlı atmaya başlar, dakikada pompaladığı kan oranı artar vücutta dolaşan kan hacmi %40 ile%50 oranında artar.Hamilelik döneminde damarlar genişler bu da kan basıncını önemli derecede azaltır. Bu dönemde azalan kan basıncı, yaşamın bir daha hiç bir alanı ve durumunda azalmaz. Doğuma kadar yeniden artma görülür.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Hamilelik sürecinde vücuda pompalanan kan, hızlı ve çok büyüyen rahime gider. Diğer organlara ve beyine giden kan miktarı azaldığı için baş dönmesi, göz kararması ve bayılma görülür.Hamileliğin ilerleyen haftalarında bu sıkıntılar daha yoğun yaşanır. Baş dönmesi, 16. haftaya kadar yorgunluk ve aşırı halsizlikle beraber görülür. Anne adayı bu geçiş sürecine uyum sağlamaya çalışır.

Hamilelikte baş dönmesi ne zaman başlar?

Hamilelikte baş dönmesinin en sık görüldüğü dönem hamileliğin ilk üç ayıdır.Uzmanlar genelde bu döneme 1. Trimester dönemi diyorlar.Hamileliğin sekizinci haftasından itibaren baş dönmesi sorunları başlayabilir.Bu durum hamile kadınların %70’inde görülür.

Hamilelikte Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

Ani ve hızlı hareketler: Otururken kan bacaklarda ve ayaklarda birikir. Aniden ayağa kalkma durumunda bacaklardan kalbe dönen kan miktarı hemen ayarlanamaz, tansiyon düşer ve baygınlık hissi yaratır.

Sırt üstü yatmak: Büyüyen rahim, vücudun alt tarafından kalbe dönen kanı azaltır bu yatış pozisyonu da kan akışını olumsuz etkiler.Açlık ve susuzluk: Açlık kan şekerini düşürdüğü için sersemlik etkisi yaratır. Gebelikte bu durum daha baskın hissedilir. Sık sık ve az yenmeli vücudun sıvı ihtiyacına göre sıvı alınmalıdır.

Kansızlık: Oksijeni taşımakla görevli olan alvuyarlar, bu kişilerde az olduğundan kan miktarı beyne az gider. Gebeler de bu hususa dikkat edilmelidir.

Hızlı soluk alıp verme: Aşırı egzersiz yada bunaltı hızlı soluk alıp vermeye sonra bayılmaya neden olur. Egzersizin faydasının yanında yorulmamaya dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Baş Dönmesine Karşı Neler Yapılabilir?

  • Stresli ortamlardan ve durumlardan uzak durulmalı
  • Aşırı sıcak havalarda önlem alınmalı
  • Kan dolaşımını artırıcı sporlar yapılmalı
  • Kırmızı et, kuru meyve, yeşil yapraklı bitkiler demir açısından zengin olan besinler tüketilmeli
  • Doğru nefes egzersizleri yapılmalı
  • Bol sıvı tüketilmelidir.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu