Hamilelik

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hamilelik boyunca dişlerin çürümeden yerinde kalabilmesi için annenin beslenme düzenine özen göstermesi gerekmektedir. Bunun için annelerin alacağı kalsiyum miktarı 1500 miligram civarlarında olmalıdır.

Hamilelik boyunca kalsiyum ihtiyacını gidermek için tüketilen besinlerin başında sebze ve süt ürünleri gelmektedir. Süt ve yeşil sebzeler kalsiyum ihtiyacını büyük ölçüde gidermektedir. Beslenme koşulları yerine getirildiğinde ağız bakımı da aynı oranda özenli bir şekilde yapılırsa annenin dişlerini kaybetme riski oluşmaz.

Hamileliğin orta ve son aylarında hiçbir diş tedavisi işleminden faydalanılmamalıdır. Tedaviler genellikle gebeliğin ilk aylarında yapılmaktadır. Annenin koltuğa daha rahat oturması açısından ilk aylar daha verimlidir. Bazı diş tedavileri ise gebeliğin bütününde yapılamaz ve doktor tarafından önerilmediyse sakıncalı durumlar doğurabilir.

Her gün düzenli şekilde dişleri fırçalamak, diş ipi ile bakım yapmak dişlerin ve diş etlerinin korunması açısından gereklidir. Hamile kalmadan önce diş doktoruna giderek diş kontrolünden geçmekte gebeliğin daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Ağız suyu ve gargara kullanılarak dişlerin ve diş etlerinin sağlığı korunmalıdır.

Birçok kadın gebelikleri süresinde diş etlerinde ve dişlerinde meydana gelen bazı değişiklikleri fark etmektedir. Genel olarak görülen belirtiler arasında, büyümüş, daha kırmızı veya mor görünen ve fırçalama esnasında kanayan diş etleri vardır. Bazı hamilelerde diş etleri önemli boyutta şişebilir ve kanayabilir. Tüm bu değişikliklere hamilelik döneminde rastlanır ve bu durum hamileliğin ikinci ayında başlayabilir. Problem hamileliğin sekizinci ayında en üst seviyeye ulaşır ve genellikle bebek doğduktan sonra belirli bir zaman dilimi içerisinde azalıp sona erer Bu diş eti sorunuyla hamilelikte sıklıkla karşılaşılmasının nedeni, artan hormon seviyelerinin diş etlerinin plakların içindeki tahriş edici maddelere karşı duyarlılığın arttırmasıdır. Ancak ana nedeni hormonlar değil, plaktır. Hamilelikte yaşanan etkilerini en aza indirgemek için annelerin ağız ve diş temizliğinize dikkat etmesi gerekmektedir.

Gebelikte Ağız Ve Diş Bakımı Önerileri

Gebelik döneminde ağız ve diş bakımının doğru yapılması, anne bebek sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Kalsiyum, magnezyum, çinko kaynaklarının doğru miktarda tüketilmesi gibi bazı kurallara dikkat etmek, ağız ve diş sorunlarını engelleyerek sağlıklı bir doğum sürecine katkıda bulunur.

  1. Tatlı ve tuzlu yiyecekler yedikten sonra dişler fırçalanmalıdır.
  2. İstifra durumlarından sonra ağız bakımı yapılmalıdır.
  3. Gebelere uygun ağız bakım suları ya da tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  4. İlaç ya da antibiyotik kullanımı doktor önerisi doğrultusunda yapılmalıdır.

Gebelikte Ağız Yaralarını Önlemek İçin Tavsiyeler

Gebelik döneminde diş teli takılması ve diş eti tedavi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Gebelik döneminde görülen ağız içi yaraları tedavi sırasında da görülebilir, anne adayları ağız bakımlarına özen göstererek bu problemlerin üstesinden gelebilirler. Ağız bakımını yapamayan ve aşırı diş eti problemleri olan gebeler tedavilerine ara vermelidirler. Diş teli taktırma ve ağız yaralarında yapılan gargaralar da bebeğe zarar verecek bir durum gözlenmez.

Gebelikte Diş Hassasiyeti Nasıl Giderilir?

Gebelikte diş hassasiyeti ile mücadele etmeye yardımcı olacak yumuşak bir diş fırçası ile dişler günde üç kez fırçalanmalıdır. Kaliteli ve doktorun önerdiği diş macunu kullanılmalıdır. Sigara ve alkol bırakılmalıdır. Dişler diş ipi ile temizlenmeli ve özen gösterilmelidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu