Annegram.com

Suda doğum yapmanın faydaları nelerdir ?

01.07.2019
66
Suda doğum yapmanın faydaları nelerdir ?

Suda doğumdoğum sancılarını azaltmak için kullanılan bir normal doğum tekniğidir. Ayrıca sezaryen doğuma alternatif olarak geliştirilmiştir. İlk suda doğum 1800′lü yıllarda Fransa’da yapılmıştır. Doğumu çok uzun süren bir gebenin doğum sancılarını azaltmak için bir küvetin içine sıcak su doldurulmuş ve gebe orada doğum yapmıştır. 
Günümüze uzanan suda doğum akımı ise ilk olarak 1970′lerde Rusya ve Fransa’da başlamıştır. Sonraları 1980′lerde ve 1990′larda Kanada, İngiltere ve Avrupa ülkelerinde yaygın bir yöntem olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Suda doğumun asıl faydası anneye daha rahat ve az ağrılı bir doğum sağlamasıdır. Suyun sıcak olmasını ve suyun kaldırma kuvvetini hesaba katarsak bu etkenler annenin rahmine giden kan akışını hızlandırır ve bu da rahim kasılmalarını daha etkin bir hale getirir. Kan akışı ile birlikte rahme giden oksijen miktarı da artar, ve bu oksijen miktarının artması ağrıların azalmasına sebep oluyor. Ayrıca bu vajina ağzının daha gevşek bir hale gelmesini sağlıyor ve bu da bebeğin çıkışını kolaylaştırıyor. Ayrıca o bölgenin doğumda yırtılma ihtimalini de azaltıyor.
Bebekler için de suda doğumun faydalı vardır. Suda doğan bebekler sıvı bir ortamdan hemen kuru bir ortama geçiş yapmadıkları için daha yumuşak bir geçiş sağlanır. Böylece hayata yeni gözlerini açacak olan bebek kendini daha güvende hisseder. Uzmanlar suda doğan bebeklerin diğer bebeklere göre daha az ağladıklarını söylüyorlar. Bu da bebeklerin daha az stresli oldukları görüşünü kanıtlıyor. Suda doğan bebekler daha sakin oluyorlar.
Suda doğum yapmak her ne kadar iyi bir yöntem olsa da herkese uygulanamıyor. Genital bölgede enfeksiyonu olan kişiler, şeker hastası olan gebeler, gebelik zehirlenmesi geçirenler, ters gebelik olasılığı olanlar, erken doğum yapan kişiler, çoğul gebelik yaşayan kişiler, bebeğinde gelişimsel gerilik saptanan kişiler suda doğum yapma hakkına sahip değillerdir.

Bir önceki yazımız olan Suda Doğum Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde suda doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

Suda doğum yapmanın faydaları nelerdir ? 1

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.