Hamilelik

Hamilelik Döneminde Babanın Rolü

Yaşamın tüm önemli olaylarında olduğu gibi baba olma müjdesi sevinçleri, ödülleri, düşünceleri ve üzüntüleri ile birlikte gelir.

Hamilelik Döneminde Babanın Rolünü iyi kavraması ve anne adayının hamilelik süreci boyunca onunla uyum içinde olması gerekir. Baba adayının anımsaması gereken ilk şey, gebelikle birlikte eşinin geçireceği kimyasal değişimlerin onun, vücut ve duyularını etkileyeceğidir. Örneğin bulantı, kusma, yorgunluk duyacağı gibi anne adayı bir anda mutluluktan uçar gibi olurken, çabucak hüzünlerin en derinine kendini kaptırabilir. Doğal olarak bu tutumlar koca için çok şaşırtıcı ve yorucu olmakla birlikte, o kendini tutup, anlayışlı, güvenceli ve sevecenlik dolu olmasını bilmelidir.

Bir evliliği, ilişkilerin itim/geri-itim temposuna girmesinden daha hırpalayıcı durum yoktur. Anne adayındaki karmaşıklık ve değişimlerden kaçınmak olanaksız olduğundan, baba adayının kendini tutması, hoşgörülü olması zorunludur.

Bazı kadınlarda gebelik döneminde cinsel istekler sürüp gitse de, diğerlerinde bir durulma olabilir. Durum ne olursa olsun, kadının isteklerine saygınlık göstermek gereklidir. İlginin sürekli olarak kesildiği ya da cinsel birleşmenin hiç bir zaman eskisi gibi olmayacağı kanısı kökten yanlıştır. Gebelik çiftin sevgi ve bağlılıklarını, seks dışı tutumlarla da, kanıtlayabilecekleri bir suredir. Bir ilişkinin sönükleşmesi yerine, bu devrede karı kocanın birbirlerine duydukları sevgi daha da derinleşir.

Bir anne adayının genel ortamdaki değişimlere uyum sağlayabilmesi için de zaman gerekir. Çalışan bir kadınsa bir süre çalışma düzenini özleyecektir. Bazen kendini çok yalnız hissedip, yeni düzene uyma, yeni dostlar edinme konularında güvensizliğe kapılabilir. Karı koca arasındaki anlayalı, güvenceli günlük konuşmalar kadın için gerekli psikolojik ve duygusal düzene uyumu çabuklaştıracaktır.

Baba adayı gebelik, doğum ve anne baba olmak konularında ne denli bilgili olursa, kendisi ve karısı için o denli iyi olur.

Aile yaşamı için ilgi ve sevgiyi paylaşma zorunluluğunu gerçekleştirmek için en iyi zaman hamilelik sürecidir.

Günümüzde bazı baba adayları eşleri doğum yaparken yanlarında bulunma isteği gösterirler. Bu, doktorun izni alındıktan sonra, karı kocanın aralarında karar vermeleri gereken bir konudur.’

Doğumdan en az üç hafta önce baba adayı, doktorun, ebenin, hastanenin ve ambulans, taksi servisinin telefon numaralarını el altında bulundurmalıdır. Eğer eşini kendisi hastaneye götürecekse, otomobiline yastıklar, battaniyeler koymalı ve her akşam lastikleri ve benzini kontrol ettiği gibi, hastaneye ulaşacak en kestirme yolu da önceden saptamış olmalıdır.

Baba sevgisinin, anne sevgisi örneği, içgüdüsel olmayabileceğini unutmayın, Bazı babaların, sevgi gösterisinde bulunmadan önce bebeği tanımaları gerekebilir. Yeni doğan bebeklerin hepsi televizyon reklamlarında ya da dergi kapaklarında görülenler kadar güzel olmayabilir. Bir baba adayı yeni doğmuş bebeklerin fotoğraflarını daha önceden görüp incelerse, kendi bebeklerinin kırmızı ya da mor yüzlü yaşlı bir adam ya da kadını andırdığını gördüğünde telaşa kapılmaz.

Ağrılar ve doğum heyecanından sonraki birkaç günün pek tatlı olmayabileceğini de unutmamalısınız. Annenin fiziksel ve psikolojik uyumu sağlanana dek, güvenli, sakin ve sevecenlik dolu olması gerekenin baba olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

 

Hamilelik dönemi, doğum ve anne baba olmak, hem erkek hem de kadın için uyum sağlama devreleri gerektirir kuşkusuz.

“Kendi çocuğunu anlayabilen, akıllı adamdır” özdeyişi günümüzde de geçerlidir. Eş olarak da, akıllı bir erkek eşini de anlamaya, ne zaman sabır gösterip ne zaman kesin davranması gerektiğini de öğrenmeye uğraşmalı da. Aynı zamanda da, gebelik sırasında, evlilik yaşamının herhangi bir bölümünde ve aile düzeyinde sabırlı ve akılcı davranmanın, güven verip destek olmanın kendisine düştüğünü hiçbir zaman unutmamalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu