Hamilelik

Hamile Olduğunuzu Öğrendiğinizde Yapılacak Şeyler

1- Hamileliğiniz boyunca gideceğiniz bir doktor/uzman seçin.

Doğru doktoru seçmek önemli bir karardır. Seçebileceğiniz farklı alanlarda çalışan doktorlar vardır:

– Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları: Hamilelik ve doğum sırasında kadın üzerine uzmanlaşmışlardır.

– Aile Hekimleri: Ailenin tüm bireylerine her alanda sağlık hizmeti verebilmek için eğitimlidir.

– Sertifikalı Ebeler: Bu ebeler doğum yaptırma konusunda işinde uzmanlaşmış hemşirelerdir.

– Perinatoloji Uzmanları (Yüksek Riskli Gebelikler Uzmanı): Yüksek riskli hamileliklerde kadınların bakımı için özel eğitim almış Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarıdır. Tıbbi geçmişinizde risk faktörleri veya hamilelik komplikasyonları varsa, bu uzmana yönlendirilebilirsiniz.

– Seçim yapmak zor ve yorucu olabilir ama biraz araştırmayla, istediğiniz ve güvendiğiniz birini bulabilirsiniz.

Bir sağlık uzmanında aramanız gereken özellikler:

– Sizi dinlemeye zaman ayıran, sizinle ilgilenen ve endişelerinizi açıkça anlatmanıza izin veren birisini seçin. İyi göz teması, doktorunuzun ilgili ve dikkatli olduğuna dair iyî bîr işarettir.

– Teknik olarak daha kalifiye ikinci bir kişinin görüşünü almak istediğinizi söylediğinizde, bu duruma alınmayacak bir uzman seçin.

– Hamilelikle, sağlığınız ve bebeğiniz hakkındaki hîslerinizi, içgüdülerinizi ve düşüncelerinizi göz ardı etmeyen birisini tercih edin.

– Size kendinizi suçlu hissettiren, kendinizi ifade ettiğiniz veya soru sorduğunuz için aptal gibi hissettiren, “Onun sizden daha değerli” olduğu hissini veren, telefonlarınıza cevap vermeyen veya muayenelerinizi aceleye getiren doktorlardan uzak durun. Doktorunuzla ilişkiniz size fayda sağlamalı. Doktorunuza gittiğinizde kendinizi iyi hissetmelisiniz ve muayene sırasındaki enerji değişimi pozitif olmalı.

2- İçki ve sigarayı bırakın.

Hamilelik olduğunuzda alkol veya tütün ürünlerinin güvenli sayılabilecek miktarı diye bir şey yoktur. Bu maddelerin en ufak bir miktarı bile bebeğe zarar verebilir.

Ruhsal ve manevi değerlere yönelmek, alkol ve nikotin bağımlılıkları da dahil olmak üzere tüm bağımlılıklardan kurtulmanın iyi bir yoludur. Eğer düzenli olarak meditasyona başlarsanız, içki ve sigara içme isteklerinin üstesinden gelebilirsiniz.

3- Kafeini azaltın.

Kafein, bir uyarıcı ve idrar söktürücüdür. Kan basıncını ve kalp hızını artırır ki bu iki durum da hamilelikte önerilmeyen durumlardır. Kafein ayrıca idrar sıklığını da artırır. Bu da vücutta sıvı kaybına yo! açarak, vücut sıvı seviyenizde düşüşe neden olur.

Kafein, plasentadan geçerek bebeğinize ulaşır. Kafein kahve, çay, gazlı içecekler, çikolata ve hatta bazı reçetesiz ağrı kesicilerde bulunur. Tükettiğiniz şeylere dikkat edin.

Hamileler için günde 200 mg’dan daha az miktarda kahve tavsiye edilir. Bu güvenli miktarı aşmamak için aşağıdaki değerlere bir bakalım;

  • 1 kupa hazır kahve = 100 mg kafein içerir.
  • 1 fincan hazır kahve = 75 mg kafein içerir.
  • 1 fincan demlenmiş kahve = (Kahvesi ve yapılış şekline göre) 100 mg – 350 mg arası kafein içerir.
  • 1 fincan çay = 50 mg kafein içerir.
  • 1 kutu kola = 40 mg kafein içerir.
  • 1 x 50 gr sade çikolata = 50 mg’a kadar kafein içerir.
  • 1 x 50 gr sütlü çikolata = 25 mg’a kadar kafein içerir.

Kahve ve çayda bulunan kafein miktarının, ürün kalitesi ve hazırlanış şekline göre değişiklik gösterdiğini unutmayın. Sadece, tükettiğiniz kafeinin farkında olun ve normal kahve yerine kafeinsiz kahve için. Ayrıca çay veya kola yerine diğer meşrubatları içebileceğinizi de unutmayın.

4- Herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Kullandığınız veya kullanmayı düşündüğünüz tüm ilaçlar, tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar hakkında doktorunuzla görüşün. Çoğu ilaç, hamilelik süresince zararlıdır. Bitkiler gibi birçok alternatif iiaç da hamilelikte güvenli değildir.

5- Düzenli olarak, ancak sınırlarınızı zorlamadan egzersiz yapın.

Hamilelikte en iyi ve en sağlıklık egzersiz türleri yürüme, yüzme veya yoga gibi orta şiddetli, zevk alabileceğiniz ve haftanın çoğu günü yapabileceğiniz egzersizdir. Spa ve saunalarda vücut ısınızı aşırı yükseltmekten kaçının. Egzersiz yaparken her zaman bolca sıvı tüketin.

6- Sağlıklı beslenin.

Demir, iyot, kalsiyun ve birçok vitamin türü hamilelikte, belli besin maddelerine karşı daha fazla ihtiyaç oluşturur. Bu nedenle, beslenmenizin çeşitliliğini sağlayın ve uygun miktarda meyve, sebze, ekmek ve mısır gevreği ile kalsiyum için süt ürünleri, demir için yağsız et, tavuk ve balık içerdiğinden emin olun.

7- Hijyen ve gıda güvenliğine dikkat edin.

Ellerinizi yıkayın, yemekleri iyi pişirin, sebze ve meyveleri yemeden önce yıkayın. Ayrıca, çiğ etler (salam, sosis, sucuk vb.), pişmemiş deniz ürünleri, erimeye başlamış halde servis edilen dondurma, hazır salatalar ve brie, feta ve ricotta gibi peynirlerden uzak durun.

8- Günlük 500 pg (0.5 mg) folik asit takviyesi alın.

Hamile kalmadan en az iki ay önce folik asit almaya başlamanız İyi olur. Daha önce almadıysanız, bugün almaya başlayın. Folik asit bebeğinizdeki “spina bifida” gibi omurga sorunları riskini azaltacaktır. Ayrıca sağlıklı olmanıza katkıda bulunur: Kalbinizi korur, kanınızı düzenler, depresyonu azaltır ve beyninizi genç tutar.

9- Açık havada dolaşın.

Düzenli olarak temiz hava alın. Cildinizin, bebeğinizin gelişimi için gerekli olan D vitaminini üretmesi için güneş altında vakit geçirin.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu