Sağlık

Göz Tansiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp dilinde ‘glokom’ olarak da tabir edilen göz tansiyonu, toplum genelinde çok yaygın görülebilen bir göz rahatsızlığıdır. Göz hastalıkları konusunda geniş bir literatüre sahip aktuelbilgiler.com, yaşadığınız sorunların hangi nedenlerden kaynaklandığı ve ne yapılması gerektiği konusunda önemli verilere ulaşabileceğiniz bir web platformu. Son derece ciddi riskleri bulunan bir göz rahatsızlığı olan göz tansiyonunun özellikle toplumun belirli yaş sınırının üzerindeki kişilerde çok daha sık görüldüğü yapılan araştırmalar ile ortaya çıkartılmıştır. Toplum genelinde de ‘Karasu Hastalığı’ şeklinde de bilinen göz tansiyonu, göz içerisinde bulunan basınç değerlerinin artış göstermesi neticesinde görme duyusunu sağlayan sinirlerde tahribata neden olması durumudur. Bu kapsamda da hastanın görme duyusunu yerine getiren alanda zaman içerisinde daralma söz konusu olur.

Göz tansiyonunun son derece ‘sinsi’ olarak belirtilen rahatsızlıklardan birisi olduğu biliniyor. Özellikle de ilk evrelerinden itibaren çok belirgin belirtiler ortaya koymayarak ya da hasta açısından rahatsızlıklar oluşturmayarak, mevcut olduğunu göstermez. Bu durumda günümüzde göz tansiyonu vakalarında genel olarak geç teşhis koyulabilmesi durumunu ortaya çıkartır. Ayrıca göz tansiyonunun ilerleyen evrelerinde gözdeki görme duyusunu sağlayan sinirlerde oluşturduğu tahribatın çok yüksek seviyeye gelmesinden dolayı onarılabilir durumda olmamaları da mümkün olur. Göz tansiyonunun gözdeki sinirlerde çok ciddi tahribatlara yol açmasından dolayı görme duyusunu sağlayan bu sinirlerin onarılabilir durumda olmamasından ilerleme kaydedilir ve bunun sonucunda da kişinin görme duyusunu tamamı ile kaybetmesi yani körlük durumunun oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden de düzenli olarak göz kontrollerinin yaptırılması ya da göz tansiyonu rahatsızlıklarının tedavisine ilişkin olarak gerekli müdahaleleri zamanında gerçekleştirmeye önem gösterilmesi gerekir.

Göz Tansiyonu Nasıl Olur?

Göz tansiyonu temel olarak farklı etkenlere bağlı olarak göz içerisinde olağan şekilde salgı bezleri tarafından salgılanmakta olan ve gözde beslenmeyi sağlayan göz içi sıvılarının boşalamaması durumunda göz içerisinde mevcut olan normal basınç değerlerinin yüksek seviyelere ulaşmasına neden olur. Bu durumda göz içerisindeki görme duyusunu sağlayan sinirler üzerinde artan basıncın etkisi ile tahribat yaratır. Bu durum göz tansiyonu olarak tanımlanır. Yani gözün içerisinde göz sıvısının kan damarlarına erişimini mümkün kılan ‘kanalcıklar’ içerisinde olağan şekilde bulunmaması gereken bir tıkanma durumu oluşursa, birikme yaşayan göz sıvısı, göz içerisindeki basıncın yükselmesini tetikler.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu her ne kadar ilk evrelerinde kendisini göstermeyen sinsi bir göz rahatsızlığı olsa da ilerleyen evrelerinde yavaş yavaş çeşitli semptomlar ortaya koyar. Doğrudan kişinin gündelik yaşantısı içerisinde etkili olabilen bu göz tansiyonu belirtileri arasında;

  • Sabah saatlerinde çok sık baş ağrılarının yaşanması,
  • Gün içerisinde görme duyusunun bazen bulanık duruma gelmesi,
  • Gece yapay ışık kaynaklarının çevresinde ‘halkalı’ bir görüş oluşması,
  • Televizyon gibi teknolojik cihazların ekranlarına bakma ile oluşan gözde ve çevresinde rahatsız edici ağrı oluşması,

Gibi semptomlar yer alır. Bu gibi semptomların görüldüğü hastaların mutlaka körlük riski taşıyacak kadar riskli bir göz hastalığı olan göz tansiyonu olasılığına karşı uzman doktora başvuru gerçekleştirmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu