fbpx
Yaşam

Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesi; en zor lekeler arasında yer alsa da, mürekkep lekesini çıkarmak işlemi ya da mürekkep lekesini çıkarırken uygulanan yöntemler kumaşın türüne, mürekkebin su, alkol ve ya yağ bazlı olmasına ve tabi ki mürekkebin türüne bağlıdır.

Giysideki mürekkep lekesini çıkarmak, genel olarak riskli ve deneme-yanılma yöntemine bağlı işlemdir. Mürekkep lekesi için önerilen işlemler ya da aşağıda yazmış olduğumuz püf noktalar; tavsiye amaçlı olup, yanlış bir uygulama yaptığınız taktirde lekeyi daha çok yayabilir ve lekeyi kumaşta kalıcı olarak bırakabilir.

* Kuru temizleme yapılması gereken kumaşlar, suyla temas ettirilmemelidir.

Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mürekkep lekesi bulunan kumaşı, sıcak suya tutmak ve ya sıcak su içerisine koymak ve lekeyi yaymamak ilk olarak yapılması gereken adımdır. Genel olarak sıcak suyun mürekkebi çıkarılacağı düşünülse de, bu yanlış bir uygulamadır. Sıcak suyun tek yaptığı durumu da kötü bir hale sokmaktır. Sıcak su; mürekkebin kumaşa daha çok işlemesine sebep olup, leke çıkarma işlemini güçleştirecektir.  Hatta lekenin kalıcı olmasına bile neden olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken ikinci bir konu ise, mürekkep lekesinin ıslanınca akar ve kumaşın üzerine daha çok yayılır. Bu sebeple müdahale edilecek alan sınırlandırılmalıdır.

Lekeye, mürekkep ıslakken yani leke tazeliğini korurken müdahale etmek oldukça olumlu sonuçlar doğurur.

  • İlk olarak; mürekkep, kumaş üzerinde yoğun bir haldeyse; açık ve ya beyaz renkte kuru ve temiz olan bez ya da kağıt havlu yardımıyla lekeye bastırın. Bu mürekkebin emilmesini sağlayacaktır.
  • Mürekkep sıvısını emdirdiğiniz mürekkep lekesini; ağartıcı bulunmayan sıvı deterjan ve bir bardak su karışımına batırdığınız temiz bir bez ile tamponlayın. (Bu işlemi ovmadan yapmanız gerekiyor.)
  • Leke bulunan giysiyi ılık su ile yıkayın.
  • Leke gitmiş ise kurutma aşamasına geçebilirsiniz fakat leke hala mevcutsa az önce söylediğimiz işlemleri tekrar edin.

Mürekkep Lekesini Çıkarmak İçin Alternatif Yöntemler

Mürekkep lekesine saç spreyi ve de ispirto uygulanırsa, olumlu sonuçlar elde edilebilir fakat saç spreyi başka bir leke oluşturabildiği gibi ispirto da zararlı (yanıcı ve zehirli) bir madde olduğundan kullanılmasını önermiyoruz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu