fbpx
Anne

Gebelikte ayak şişmesi

Birçok anne gebelik dönemin de almış oldukları gıdalar sonucun da vücut da değişiklikler sergileyebiliyor. Bunun en başında gelen sebep ise alerjik durumlar da oluşmaktadır, özellikle de baharatlı ve acılı yiyecekler sonucun da oluşan bu alerjik durumlar çoğu zaman da şişkinliklere vesile oluyor. Hiçbir durum olmasa dahi gebelik döneminde vücutta ki değişiklikler ile de şişkinlikler meydana gelmektedir. Gebelik dönemin de leğen kemiğindeki bağları aynı zamanda da eklemleri doğuma hazırlık açısından gevşeten hormonal değişiklikler oluşmaktadır. Ayakların bile vücudundaki tüm bağ ve eklemleri de gevşetmektedir. Bu yüzden de birçok kadınlar da gebelik dönemin de ayak şişkinliği bu yüzden oluşmaktadır ve bu anlamda da herhangi bir korkuya kapılmamalıdır. Sadece karın şişkinliği ile oluşmaz gebelik, vücutta birçok değişiklikler ile de şişkin olan bölgeler artabiliyor.

Ayaklarındaki kavisli ligamentin de vücudunun fazlalaşan ağrılığı altında esnek bir duruma gelmektedir. Kavisin yer aldığı destek gücü oldukça nadir de olsa kısmi bir şekilde zayıflar. Bu yüzden de ayaklar düzleşir ve büyümektedir. Hamilelikte ise ayak şişmesinin birçok nedenlerinden sadece birisi ise bu dönemde vücudunun bir hayli fazla ve belirgin bir şekilde su tutmasıdır. Kısacası vücudunda ödem oluşmasıdır. Başka bir neden de hamilelikte aldığın bir takım kilolardır. Eğer fazla ya da çok hızlı kilo aldıysan ayaklarında yağ da olur. Gebelikte ayak şişmesi normal bir şeydir ve bu yüzden de paniklemenize gerek yoktur.

Daha Fazla Göster

Ali Uygar

Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde tamamlamıştır.Mezuniyetinin ardından Konya'da çeşitli danışmanlık merkezlerinde anormal gelişen çocuklarda davranış ve duygu durum problemleri üzerine sağaltım çalışmaları yürütmüş, ailelere danışmanlık hizmeti vermiştir.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu