Hamilelik

Eşlerde Kan Uyuşmazlığı

Kanda Rh antijeni yoksa Rh Negatif (-), varsa Rh Pozitif olarak adlandırılır. İnsanların % 85’ten fazlası Rh Pozitif değerdedir. Annenin Rh Negatif (-) , babanın Rh Pozitif (+) değerde olması kan uyuşmazlığına neden olur.

 Babanın kan grubunun nasıl düzenlendiği günlük çalışmalarda belirlenemediği için annenin Rh (-) babanın Rh (+) olması durumunda Rh uyuşmazlığı ya da kan uyuşmazlığı tanısı konur.
Kan uyuşmazlığında genellikle ilk çocukta çok sık problem yaşanmaz. Fakat ikinci çocukta sorun ortaya çıkabilir. Gebeliğin başlangıcında kan testleri ile durum belirlenmeli ve 28. Haftada erken korunma iğnesi yapılmalıdır. Doğumdan sonra bebeğin kan testi Rh (+) çıkar ise diğer hamileliklerde bebeği korumak için 72 saat içerisinde bir iğne yapılması gerekmektedir.
Gebelik sırasında annede hassasiyet görülmekte ise bebek risk altında olabilir. Bu yüzden kandaki antijen düzeyine bakılmalı ve gerekirse tedavi için perinatoloji bölüm kliniklerinde kontrol edilmelidir.
Kan uyuşmazlığı için erken müdahale gereklidir. Bu yüzden hamilelik öncesi, hamilelik süresi ve bitiminde dahi kontrol gereklidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu