Bebek

Emzirmeyi Sonlandırma Süreci

Belirli bir dönemden sonra anneler artık bebeklerini anne sütü ile beslemek yerine normal gıdalar ile beslemeye başlamak ister. Bebek beslenmesinde emzirmeyi sonlandırmak için en uygun zamanı anne iyice düşünerek kesin bir şekilde karar vermelidir. Emzirmeyi bırakmak için öncelikle anne kendini hazırlamalıdır. Çünkü bu, çocuk için olduğu kadar anne için de çok ciddi bir süreçtir. Emzirme anne ve bebek arasında bağ kurulmasını sağlayan en büyük etkendir. Birçok anne bu sebepten dolayı çocuğunu emzirmeyi sonlandırmakta güçlük çeker.

Anne emzirmeyi sonlandırmak için kendini hazır hissettikten sonra çocuğunun tepkilerini göz önüne alarak gerekli alıştırmalara başlamalıdır. Aniden emzirmeyi bırakmak çocuğu zor durumda bırakacağından, alıştıra alıştıra bu süreci tamamlamak gerekir.Emzirmeyi sonlandırmak için yapılacak olan alıştırma sürecinde mümkün olduğu kadar sakin ve anlayışlı olma özen göstermelisiniz. Bu dönemde hassas olacak çocuğunuzu zorlamanız, işleri çok daha zor bir hale getirecektir. Sadece siz değil, ailenin diğer üyeleri de bu süreçte siz ve çocuğunuza destek olmalıdır. Geçiş esnasında çocuğunuzu ödüllendirmeniz, onun çok daha istekli olmasını sağlayacaktır.

 

Bebekleri Emzirmeyi Sonlandırmak İçin Öneriler

Bebek beslenmesinde emzirmeyi sonlandırırken öncelikle bebeği yavaş yavaş alıştırın. İlk zamanlar daha az vererek devam edin ve sonra her Türk kadının yaptığı gibi göğsünüze birkaç formül bulun. Bunlardan biri yara bandı yapıştırmak ama en etkilisi ise salça sürmektir. Çocuğunuz emmek için geldiğinde bu ürünleri görecek ve memeyi almak istemeyecektir. Daha sonraki geldiğinde de aynı şey ile karşılaşacak ve bir süre sonra meme istemeyecektir.

 

Emzirmeden Kesilen Bebek

Tabi bu süreç o kadar da kolay değil. Her seferinde ağlayacak ve eski memeyi isteyecektir. Ama bir süre sonra artık yavaş yavaş alacak ve unutacaktır. Ona bu dönemde olabildiğince yemek yedirin ve sevdiği şeyleri sunun. Unutmayın ki hayatında en zevk aldığı şeyi elinden alıyorsunuz. Ona bu duruma alışabilmesi için zaman verin ve en önemli olabildiğince iyi ve özenli davranın. Bol bol dışarıya çıkarın ve onun aklının dağılmasına yardımcı olun. Böylelikle her ikinizde bu süreci kolay bir şekilde atlatacaksınız. Bir süre sonra zaten artık siz memeyi verseniz de bebeğiniz gülerek tepki verecek ve istemeyecektir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu