Sağlık

Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir?

Emziren anneler hem kendileri hem de bebekleri için beslenmelerine büyük bir önem vermelidir. Bunun içinde emziren anneler yeterli sayıda sıvı alımına, stresten, kötü alışkanlıklardan uzak durmaları ve her besin grubundan yeterli şekilde alarak beslenmesini tamamlamalıdır.

Emziren bayanların doğumdan sonra hemen kilo vermeye kalkması oldukça sağlıksızdır ve uzmanlar tarafından da önerilmemektedir. Emziren annelerin beslenmelerinde hayvansal ve bitkisel protein grupların alımına dikkat edilmeli; et, balık, fasulye, nohut ve türevlerinden beslenilerek protein ihtiyacı bu gıdalardan karşılanmaktadır.

Emziren anneler nasıl beslenmelidir ?

Anne sütüyle beslenen bebeklerde anneler süt miktarını artırmaya yönelik olarak günde 3 litre sıvı almaya özen göstermelidir. Anne sütündeki maddelerin & 80 sıvılardan meydana gelmekte sütün yeterli ya da çok olması içinde sıvı alımı düzenli olarak vücuda eklenmelidir.

Emziren anneler ne tür yiyecekler yemelidir ?

Bu süreçte annenin hem kendi vücudu hem de bebek sağlığını göz önüne alarak enerji verecek besin gruplarında beslenmesi gereklidir. Anne sütünün kalitesi ve verimliliğini arttırmak için yapılacak en kolay yöntemlerden biri annenin düzenli şekilde süt tüketmesidir.

Annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesinin yanı sıra ek olarak günde 2-3 bardak süt içilmesi oldukça önemlidir. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan sütü sevmeyen emziren anneler için onunla eş değer yoğurt ya da ayran tüketimi önerilmektedir.  Protein, vitamin ve mineral sağlıklı beslenmesi için yenilmesi gereken gıda gruplarıdır.

Emziren annelerin ihtiyaç duyduğu besinler nelerdir?

Emziren anneler günde bir porsiyon etli sebze yemeklerine ya da kuru baklagillerle birlikte vücutta demir emilimini sağlayan C vitamini yemeklerin yanına eklemelidir.

Kuru yemiş ve yahut kuru meyveler enerji sağlamasının yanı sıra demir ve kalsiyum yönünde de oldukça yüksek oranlara sahiptir. Fakat yüksek kalorileri olmasından dolayı gün içinde alınan porsiyonları sınırlı sayıda tutulmalıdır.

Demir emilimini engelleyen siyah çay ya da gazlı içeceklerden bu süre zarfında çocuğu etkilemek için bir müddet uzak durulması önerilmektedir.Emziren annelerin sütlerini çoğaltmak için belirli öğünler ve aralıklarda tatlı yemeleri önerilir ancak anne adayları kilo vermek için bunu göz ardı ederler. Bu şekilde beslenmek bu dönemde sağlıksızdır ve bebeğe verilen sütün miktarını olumsuz etkilemektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu