Çocuk

Çocukların Yaşlarına Göre Sorumlulukları

Çocuklar, bebeklikten itibaren belirli alışkanlıklar kazanırlar. Bu alışkanlıklar onlara hayatları boyunca farklı şekilde faydalı olacak ve ya zarar verecektir. Bunun için çocukların bir şeyleri deneyimlemesi ve iyi ile kötü, doğru ile yanlış gibi aralarındaki farkları anlayabilecekleri tecrübelere sahip olmaları çok önemlidir.

Çocukların gelişiminde yaşlarına ve gelişimlerine paralel olarak alacakları sorumluluklar çok önemlidir. Bu sorumluluklar onları hem daha yeterli kılacak, hem kendilerine karşı özgüven oluşturmalarını sağlayacak, hem de becerilerini geliştirecektir.

Buna göre belirli yaşlarda çocukların sorumluluklarına bakalım.
2 ve 4 yaş arasındaki çocukların, tek başına uyumak, yemek yemek, el ve yüz yıkamak, dişlerini fırçalamak işlerini yapmaları gerekir. Ayrıca yardım dahilinde kıyafet değiştirmek, sofraya peçete türü zararsız malzemeler koyabilmek, oyuncaklarını toplamak, basit eşyaları açıp kapamak, raflara hafif ve kırılmayacak malzemeleri yerleştirmek gibi basit işleri yapabilmeleri öğretilmelidir.

5 yaşına kadar, eşyalarına sahip çıkmak, saçlarını taramak, basit yiyecek hazırlamada yardımcı olmak, tabağını kaldırmak, oyuncaklarını toplamak, kıyafetlerini katlamak, dolabını düzenlemek yapabilecekleri işler arasındadır çocukların.

6 yaşında alacakları sorumluluklar sayacak olursak, tek başına giyinip soyunabilmek, yemeğin hazırlanmasına yardım etmek, döktüklerini toparlamak, çiçekleri sulamak, evin toparlanmasına yardım etmek, ayakkabılarını bağlamak.

7 yaşında alabileceği sorumluluklar, çantasını hazırlamak, ödevlerini yapmak, harçlığını özgürce harcamak, kitaplarını okumak, kendi giyeceklerini seçmek, alışverişe yardım etmek, gereken ufak işleri yapmak ve telefona kapıya cevap vermek gibi sorumluluklar gelecektir.

Diğer yazımız olan Üvey Anne ya da Babaya Sahip Çocuklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu