Çocuk

Çocuklarda Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Anne babanın bebeklerinin büyüdükçe yaşayacağı büyük sorunlardan biridir uyku alışkanlığı. Bebeklerin uyku alışkanlıkları farklılık gösterse de, uyku alışkanlıkları altıncı aydan itibaren oluşmaya başlar. Anne ve babanın tarafından bebeklerinin uyku düzeninin oluşturulması gerekir. Bebeklik döneminde anne ve babanın davranışları sağlıklı ve tutumlu olur ise çocuklar sağlıklı uyku alışkanlığı kazanır, ilerde çocuklar karşılaştıkları problemlerle baş edebilir ve kolay atlatabilirler.

  1. Kendi Yataklarında Uyumalılar

Çocuğun kendine güveninin oluşması ve kişiliğini kazanabilmesi için kendi yatağında uyuma alışkanlığı kazanması gerekir. Eğer anne ve babanın yanında uyuma isteği olursa ve ebeveynler buna dikkat etmez ise çocuk iler ki dönemlerde yani okul çağlarında daha büyük sıkıntı çeker. Bu durum aileye de zarar verir.

  1. Çocuğun Kendi Yatağı Olmalı

Ailenin imkanı varsa çocuklarına kesinlikle ayrı bir yatak odası ayarlamaları gerekmektedir. Lakin böyle bir imkanları yok ise, odanın içerisine bebeğe ayrı bir ortam hazırlanmalıdır. Bu ortam için gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra bebeğin sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazanmasına katkı sağlar. Bebeğin yetişkin yatağına alınmaması kendi yatağında uyuması hem anne ve babanın hem de bebeğin uyku kalitesini arttırır. Ve bebeğin uyku düzeni oturtmasına temel atılır.

  1. Kaliteli Bir Uyku İçin Işıkları Kapalı Tutun

Bebek uykusu geldiğinde, kendi yatağına yatırılmalıdır. Gece uykusundan uyandıktan sonra yetişkin yatağına değil yine kendi yatağına yatırılması gerekmektedir. Bu düzen kurulduktan sonra bebek uykuyla yatak arasındaki bağlantıyı bu şekilde kurar. Bebeğin gece uykusunun kesintisiz olmasını istiyorsanız gece beslenmelerine ve alt değişimlerini sessiz ve hızlı bir şekilde halledilmesi gerekir. Işığın kullanılmamasına önem gösterilmelidir. Bebek, karanlık ortamda uyuması gerektiğine hazırlandırılmalı. Böylelikle ilerde sorun çekmezler.

4.Uyuyana Kadar Yanında Bekleyin

Çocuğu yatağına yatması gerektiğine ikna ettikten sonra uyuyana kadar yanında bekleyin. Ancak yatağına yatarak ya da yatağına oturarak değil, yere oturarak bekleyin. Minimum 10 dakika maksimum 30 dakika olmak üzere bekleyin. Uykuya daldığında çocuğunuzun yanından ayrılın.

  1. Uyku Alışkanlığını Baskıyla Oluşturmayın

Çocuğa baskı oluşturursanız çocuk daha hırçınlaşır, ağlar ve kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Çocuğun uyku vakti geldiğinde davranışlarınız onu sevdiğinizi gösterecek şekilde olmalıdır. Davranışlarınız bu şekilde olursa çocuk direnmeden uykuya dalar.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu