Çocuk

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Çözüm Yolları

Evimizin neşesi olan çocuklar insanlara büyük küçük bütün sıkıntıları unutturan varlıklardır. Çocuklar anne babasının yanında oldukça mutlu olurlarken, en çok istedikleri, ilginin sürekli üzerlerinde olmasıdır. Bu sebeple yeni anne baba adaylarının çocuk sahibi olmayı düşündükleri ilk andan itibaren uzman kişiler tarafından bilgilendirilmeleri sağlıklı nesiller yetiştirilmesi için oldukça önem arz etmektedir.

Evliliğin ilk yıllarında kendilerinin de tecrübesiz olmaları, çocuklarını yanlış yetiştirmelerine sebep olabilecekken, bu durumda yapılması gereken, yaygın kullanılan internet aracılığıyla, uzman pedagogların bilgilerine başvurmak olacaktır. Bu durum ilk çocuklarını bekleyen anne baba adayları için geçerliyken, bir de ikinci çocuklarını kucaklarını almayı bekleyen anne babalarda endişeli bir telaş durumu hâkimdir. Gözlerini üzerinden bir an ayırmadıkları çocuklarına kardeşi olacağını söylemek onlar için zor bir durumdur her zaman. Acaba kıskanır mı, psikolojisi bozulur mu düşüncesi kafalarını meşgul eder sürekli.

Bu gibi durumlarda Annegram olarak sizlere çocuklarda kardeş kıskançlığına çözüm yolları olarak birkaç şey sayabiliriz. Hamileliğin ilk günlerinden itibaren özellikle anneler, çocuklarına, evlerine yeni bir bebek geleceğini anlatmaya başlamalı. Fakat bunu yaparken, abla ya da abinin her zaman bir numara olacağını, en önemli olanın kendisi olacağını empoze etmek gerekir. Özellikle bu durumda babalara büyük iş düşüyor. Anneler emzirme ve bakımı dolayısıyla sürekli küçük çocuklarının yanında olmaları gerekeceğinden babaların muhakkak kardeşini kıskanmaması için çocukları ile ilgilenmeleri, beraber sevdiği oyunları oynayarak, dışarıda birlikte vakit geçirmenin keyfinden bahsedilmelidir. Böylelikle çocuk sevginin bölündüğünü fark etmeden kardeşini kabullenmeye başlayacaktır.

Diğer yazımız olan Çocuklar Neden Yalan Söyler ? hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu