Çocuk

Çocuklarda İnatçılık Nedenleri

Çocuklarda inatçılık anlamlı bir sebebi olmasına rağmen, herhangi bir konuda ısrar etmesi, düşüncesini, davranışını ve durumunu değiştirmeye direnmesi şeklinde tanımlanabilir. İnatçılık çocuğun duygusal gelişiminin bir parçası olduğu bilinmektedir ve küçük yaşlardaki çocuklar için normal karşılanabilecek bir durumdur. Küçük çocuklarda inatçılık benmerkezci düşünme şeklinin bir sonu şeklinde görülür. Çocuk sürekli olarak haz alma ilkesini benimseyerek hareket etmektedir. Kendini merkeze yerleştirmiştir ve her istediğinin yapılmasını bekler. Herhangi bir engelle karşılaşırsa öfke ve inatçılık tepkileri gösterebilir. Bu tepkiler aslında çocuğun sağlıklı olduğunu gösterir. Kendi vücuduna ve çevreye egemen olma, öz-kontrol ve bağımsızlığının gelişebilmesi için bu duygu oldukça önemlidir. Çocuk bir bakıma sınırlarını test etmektedir. Çocuk kendisine ve çevresine sürekli olarak zarar veriyorsa inatçılık kendini bir sorun olarak gösterir. İnat etme davranışları okuldan ya da evden kaçma, soğuk havada içeri girmek istememe, devamlı küslük, oyuncak ya da eşyalara zarar verme şeklinde kendini gösterir.

Çocuklarda İnatçılığın Nedenleri

İnatçılığın nedeni, çocuğun gelişim özellikleri, yetiştirilme tarzı ya da mizacından dolayı kaynaklanıyor olabilir. 2-3 yaşlarındaki çocuklarda geçici bir süre aşırı inatçılık ve uyumsuzluk durumu görülebilir. Bu dönem ebeveyn için zor geçen bir dönemdir. Çünkü çocuk öfkelenir, söz dinlemez ve hatta söylenenin aksini de yapabilir. Bağımsız davranmak ister. Yardım taleplerini reddedebilir. Bu dönemde çocuğa baskı uygulanması geçici olan bu sorunun kalıcı olmasına yol açabilir.

Çocuklarda inatçılık için İzlenmesi Gereken Yollar

Küçük yaşlardaki çocukların inatçı davranışları normal karşılanmalıdır.
Çocuktaki inatçılığının önlenmesi için anne ve babanın inat davranışları göstermemesi gerekmektedir.

Her zaman hayır cevabı vererek çocuğun önüne direkt olarak engeller konulmamalı. Hayır denildiği zaman çocuğun vereceği tepki de hayır olacaktır. Verilen ilk tepkide hayır olmaz gibi ifadelerin kullanılması çocuğun engelleme duygusunu uyandırır. Bu nedenle direkt hayır demektense çocuğa seçenekler sunmak daha yerinde bir davranış olacaktır. Mesela önemli bir belgeyi gemi yapmak isteyen çocuğa hayır bu kâğıtlarla oynanmaz demektense bu kâğıtlar bizim için çok önemli bunların zarar görmesi bizi çok üzer. Bu kâğıtlardansa buradaki dergilerle gemi yapalım diyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan  Yüzüstü yatmak doğru mudur ?  başlıklı makalemizde yüzüstü yatmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu