Çocuk

Çocuklara Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklara Kıyafet Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? İki insanı bir araya getiren mutlak varlıklardan birisi de çocuk sahibi olmaktır. Çocukların gelişimi, beslenmesi, eğitimi kadar bütün bunların temelinin atıldığı çocukluk evresi de önemlidir. Bu önemli hususlardan birisi de kıyafettir. Kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Kıyafet Seçerken Cinsiyet Ayırımı

Kıyafet seçiminde kız çocuklara ve erkek çocuklara uygun kıyafetler seçilmelidir. Cinsiyet kavramı erken yaşlarda başladığı için bu kavramı elde etmeleri açısından bu önemli bir durumdur.

Boncuk, Pul vb Kıyafetler

Pullu aşırı boncuklu kıyafetler çocukların dikkatini çekmektedir. Ancak bu kıyafetler sakıncalı gruptadır. Çocuk gözleminiz dışında hareket ederek boncukları ağzına alıp yutabilir, nefes borusuna kaçıp boğulma riski yaşayabilir.

Antibakteriyel Özellikte Olma

Hassas bir vücut yapısına sahip olan çocuğun kıyafetleri mümkün olduğu kadar doğal olmalıdır. Boya ve katkı maddeleri içermemelidir. Bu konuda emin olmak için kıyafetin etiketinde coton dan olmasına dikkat edin veya bilindik markalardan başkasını tercih etmeyin.

Bedene Uygun Kıyafet Alma

Çocukların bedenine uygun kıyafetler alın ne çok dar nede çok bol kıyafetler giydirmeyin. Dar kıyafetlerde kendini rahat hissedemeyen çocuğun kemik gelişimi de önemlidir.

Eko-Tex Standart 100 Belgesi

Boya vermeyen be bebeğinizin cildine alerji etkisi yapmayan kıyafetleri seçmek için bu belgesi olan markaları önceden araştırın veya etiketlerinde bu ibareyi arayın.

Bağcıklı, Düğmeli Kıyafetleri Tercih Etmeyin

Düğmeli kıyafetleri giydirmek zor olacağından çocuğu da giydirme aşamasında huzursuz edeceğinden uzak durmanızda fayda vardır. Bağcıklar ise çocuğun parmaklarına dolanıp zarar vereceğinden dikkat edilmelidir.

Çıt Çıtlı Kıyafetler Tercih Edin

Çocukluk evresinde kafa gelişimi daha tam olmadığı için rahat giydirme açısından boğaz kısımları çıt çıtlı olan badileri tercih edin.

Mevsime Uygun Giydirin

Kış aylarında soğuk olacağından ince kıyafetler tercih etmeyin. Yaz ayları da sıcak olduğundan kat kat kıyafetler giydirip çocuğun pişik olmasına neden olacak durumlara sebebiyet vermeyin.

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu