fbpx
Çocuk

Çocuklara Hayır Demek Nasıl Öğretilir?

Kişiyi istemediği bir şeye zorlamak kötü bir davranıştır. Çocuklar genellikle kendilerine sunulana evet veya hayır cevabı verirler fakat hayır cevabı verdiği zaman neden zorlanır?

Çocuğunuzdan bir şeyi yapmasını istiyorsunuz fakat çocuğunuz onu yapmak istemiyor, zorla yemek yedirmek istiyorsunuz hayır diyor, onu öpmek istiyorsunuz ama o size hayır diyor, siz zorlamaya devam ediyorsunuz, bırakın hayır demeyi öğrensin ve siz onun kararlarına saygı duyun. Kaç tane anne baba hayır kelimesini duyduktan sonra diretmeyi bırakır? Hiç bir anne baba hayır kelimesinden sonra diretmeyi bırakmaz.

Hayır, Cevabı Sınır Koymaktır

Hayır demek size neyi çağrıştırır? Hayır demek sınır koymak demektir. Onun tercihlerine saygı duymanızı ister. Hayır demek karşı tarafı etkisiz hale getirmektir. Bazı aileler çocukları hayır deseler bile, diretmeye devam ederler, zorla yaptırmayı tercih ederler ama sonradan çocuk için hayır kelimesinin bir anlamı kalmaz. Hayır desem de bir şey ifade etmiyor, yine onların istediği oluyor diye düşünür ve hayır demeyi bırakır.

Hayır, Diyerek Kendini Korur

Bazı aileler çocukları hayır dediği zaman küserler, darılırlar, konuşmazlar. Bu durumda çocuklar iki şık arasında kalacağı için ailesini düşünerek hayır demeyi bırakır. Çünkü hayır derse kıracağını, üzeceğini, ilişkisinin biteceğini düşünür. Belki çok küçük yaşlarda bunlar büyük sorun olmayabilir ama ergenlik aşamasına girildiği zaman çocuk büyük problemlerle karşılaşabilir. Tabi ergenlik dönemi devamında yetişkinlik dönemini de beraberinde getiriyor. Ergenlik döneminde en önemli konu çocukların arkadaşları tarafından içlerine alınıp kabul görmesidir. Arkadaşlarının onu kendi aralarına alabilmesi için kötü alışkanlıklara (tütün, alkol, uyuşturucu…) hayır demekten çekinirler. Bu dönemde başlayan korku yetişkinlik döneminde de devam eder.

Hayır, Kelimesine Saygı Duyun

Genelde hayır kelimesini kullanamayan kişiler, istemedikleri olaylara karşı koyamazlar. Bu aileden kaynaklıdır. Hayır, kelimesini kullandığında aile ona aşırı tepki vermiştir ve oda hayır demeyi bırakmıştır. O yüzden bunları yaşamamak için çocuklarımız hayır dediklerinde onlara saygı duyalım, bırakalım istemediği şeyler karşısında insanları durdurabilsinler. Kendilerini rahat rahat ifade edebilsinler. Hayır, kelimesinin ne kadar önemli ve güçlü bir kelime olduğunu öğrensinler.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu