Çocuk

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ?

Biz Türkler, diş fırçalama, ağız ve dış sağlığı konusunda çok da duyarlı bir toplum değiliz ne yazık ki… Neyse ki aynı duyarsızlığı çocuklarımız için göstermiyor ve onların diş fırçalama alışkanlığı kazanmalarını çok önemsiyoruz. Ancak çocukların büyük bölümü diş fırçalama konusunda genellikle isteksiz oluyorlar. Peki çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanın yolları nelerdir? . Uzmanlara göre aileler bebekleri için ilk diş hekimi muayenesini 1 yaşında yapmalı. Bu hem bebeğin ağız hijyeni, hem de ailelerin bilinçlenmesi için çok önemli. Çocuğa doğru bir şekilde diş fırçalamayı öğretmek, bunu mümkün olan en erken zamanda alışkanlık haline getirip, ileride karşılaşacağı diş çürümesinin önüne geçmek gerekiyor. Yaşı küçük olan çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmanın yollarından biri de çocuklara düzenli biçimde, hatta aynı saatlerde, yemeklerin hemen sonrasında diş fırçalamalarını sağlamaktan geçiyor. Bunu her gün yaptığınız zaman, çocuk bir süre sonra bu rutine alışacak ve kendiliğinden diş fırçalamaya başlayacak.

Yardımcı Olun


Kendisi fırçalayamıyorsa bile sizi banyoya çağırarak, dişlerinin fırçalanmasını talep edecektir. Çocuğun diş fırçalama aktivitesini, onun ince motor hareket kontrolü yeterli olana dek, yani 7-8 yaşına kadar aileleri yapmalıdır. Zira küçük yavrularımız diş fırçalama aktivitesini kendisi yapmak istese bile yeteri kadar temizleyemeyecektir. Tabiki çocuğunuzun bu konudaki hevesini kırmamanız gerekiyor. Onu zorlamadan, bu aktiviteyi oyun haline getirip, birlikte onun dişlerini fırçalamanız daha sağlıklı olacaktır. “Hadi birlikte mikropları yakalayalım”, “hadi çürüklerle savaşalım” gibi söylemlerle diş fırçalamayı bir yarış, oyun haline sokmanız çok işe yarayacaktır.


Veya önce onun sizin dişinizi fırçalamasına izin verip, sonra da siz onun dişini fırçalamak için izin alabilirsiniz. Uzmanlar dişlerin fırçalanma süresinin en az 2 dakika olması gerektiğini söylüyor. Çocuğu bu kadar süre tutmak zor olabilir. Bunu başarmanın yolu da örneğin bir şarkı seçip, şarkı bitene dek fırçalamayı sürdürmesini istememekten geçebilir. Üzerinde çocuğun sevdiği bir çizgi film kahramanının olduğu diş fırçası, aynı şekilde diş macunu da çocuğu etkileyecektir. Macunu az kullanmalı ve çocuğa yutmamasını söylemelisiniz. Ayrıca fluorid içermeyen macun olmalı.

Diğer bir yazımız olan Çocuklarda Okul Fobisi Nasıl Aşılır? konulu yazımızı okuyarak çocuklarda okul fobisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir Yorum

  1. konu çok güzel anlatılmış teşekkür ederim bu arada instagram sayfanız çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu