Annegram.com

Çocukların Eğitim Hayatında Zorlandıkları Şeyler

18.07.2018
149
Çocukların Eğitim Hayatında Zorlandıkları Şeyler

Günümüz çocukları öncelikle teknolojiye bağlı ve bağımlı olarak yetişmeleri sebebiyle kişisel özellikleri bakımından tembel, asosyal, üşengeç ve sorumluluk sahibi olmayan bireyler olarak yetişiyorlar. Durum böyle olunca Çocukların Eğitim Hayatında Zorlandıkları Şeyler özellikle başta ödevler olmak üzere arkadaş ortamına zor alışma gibi sıkıntılar çekiyorlar.

Ödev Yapmak İstemeyen Çocuk

Sorumluluk bilinciyle gelişmeyen, evde görev verilmeyen çocuklar eğitim hayatında da özellikle ödev konusunda çok zorlanıyor. Tabi ödev probleminin tek sebebi bunlar olmasa da asıl faktörler arasında bunlar yer alıyor. Ayrıca öğretmen tarafından verilen ödevin niteliği ve niceliği de önem kazanıyor. Zaten sorumluluk bilinci olmayan ya da ödevin niye verildiğini bilmeyen çocuklar zorlanırken bir de ödevin gereğinden çok olması ve ödevin ayrıca amaca uygun olmaması da çocukları zorlayan etmenlerden birisi oluyor. Ödev aslında konuların kalıcılığını sağlamak adına o gün yapılan çalışmaların kısa bir tekrarı olmalıdır.Çocukların Eğitim Hayatında Zorlandıkları Şeyler 1

Okuldaki Arkadaş Ortamı

Evde devamlı bir şekilde ”ben” bilinciyle yetiştirilen ve üstüne düşülen çocuklar okulda öğretmeni ve arkadaşları tarafından da aynı muameleyi görmek istiyor. Hal böyle olmayınca okula gitmek istemeyen çocuklar ya da arkadaşlarıyla sınıf ortamında problem yaşayan çocuklar ortaya çıkıyor. Özellikle bu tarz çocuklara karşı evde ailenin okulda ise öğretmenin tutarlı bir şekilde kuralları dikte etmesi ve kuralların aslında hayatımızda neden yer aldığını çocuklara benimsetmesi gerekiyor.

Çocukların Eğitim Hayatında Zorlandıkları Şeyler 2

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.