Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermenin ipuçları

Çocuk eğitiminin en önemli noktalarından biri tuvalet eğitimidir. Zamanı ve koşulları dikkate alındığında, sabırlı olunduğunda çokta zor olmayan bu dönem aile bireyleri arasında yüksel strese neden olabilir. Dünya’ya alışım sürecini henüz tamamlamamış, neyin ne olduğunu yeni öğrenen çocuğunuza bu önemli eğitimi verirken öncelikle sabırlı olmalısınız. Çocuğunuzu iyi tanımalı ve onu bu konu hakkında korkutmadan yönlendirmeye çalışmalısınız. Tuvalet eğitimi çocuğunuzun psikolojisinde oldukça etkili bir faktördür ve hayatı boyunca kişisel temizliğine bakış açısını geliştirecektir. Çocuklarınızda tuvalet eğitimine başlamak için ve devam eden süreçte dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Çocuğunuzun fizyolojik ve psikolojik durumu: tuvalet eğitimine geçmek için öncelikle çocuğunuz kas gelişimini belli oranda tamamlamış olmalıdır. Tuvaletinin geldiğini söyleyemese bile bariz çocuk dili ile anlatabiliyor olmalıdır. Küçük ve büyük tuvaletini birbirinden ayırabiliyor olmalıdır ve Bunun için en uygun dönem 24-36. aylardır.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi çağına geldiğini anlamadın yolları: eğer çocuğunuz basit emirleri yerine getirebiliyorsa, artık 34 saat alt değiştirmek zorunda kalmadığınız zamana sahipseniz, yürüyebiliyor ve bazı komutlar verebiliyorsa, kendi kendine bazı basit giysilerini çıkarabiliyorsa eğitime hazır demektir.

Eğitim sırasında dikkat edilmesi gerekenler: bu dönem sizin en sabırlı olmanız gereken zamanlardan biridir. Çocuğunuz şansınız varsa ılımlı davranarak dediklerinizi yapmak konusunda size yardımcı olabilir fakat aksi davranarak eğitimi kabul etmeyebilir ve tüm uyarılarınıza rağmen yine de aksini yapmaya çalışabilir. Bu tür durumlarda eğitime bir süre ara vermeli ve çocuğunuzun psikolojik olarak tuvalet eğitimine daha yatkın bir hale gelmesini beklemelisiniz.

Doğduğundan beri çocuğunuzun hareketlerine dikkat ediyorsunuzdur. Neyi sevip neyi sevmediğini, hangi durumlara karşın nasıl davrandığını anlayabiliyorsunuzdur. Şimdi de tuvaletinin ne zaman geldiğine, geldiğinde ne yaptığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüzünde bir ifade değişikliği olabilir ya da yürürken, oyun oynarken aniden bırakabilir. Bu tür farklılaşmalar gördüğünüzde çocuğunuzu lazımlığa ya da tuvalete yönlendirmelisiniz.

Tuvalet eğitimini eğlenceli hale getirmeye çalışın: çocuklar tuvaleti sevmiyor, sudan ya da sifon sesinden korktuğu için çekingen davranıyor, banyo ve tuvaletten uzak duruyor olabilirler. Çocuğunuzu o bölgeye çekmek için öncelikle güzel bir temizlik yapın ve çocuğunuzun sevdiği bazı oyuncakları ile tuvalete gitmesine müsaade edin.  Eğer sudan ya da sifondan korkuyorsa su ile oynamasına sifonu arada sırada oyun niyetine çekmesine izin verin.

Çocuğunuz için en önemli dönemlerden birindesiniz, bu dönemi sağlıklı ve başarılı atlatmak için sabırlı olmalı ve başarınızdan sonra hem mali olarak hem de artık bez değiştirmeye uğraşmayarak kendinizi ödüllendireceğinizi düşünüp rahatlamaya çalışmalısınız.