Çocuk

Çocuk Eğitimi için Korumacı Yaklaşım Doğru Mu?

Anne babalar, çocuklarının eğitimi esnasında korumacı tutum sergilerler. Çocuk eğitimi için korumacı olan ve olmayan tutumları ve sonuçlarını bir örnek ile açıklayalım;
Bebeğiniz bir yaşın üzerine geldiğinde her şeyi kendi yapmak ister. Bunun en büyük örneği ise çocukların kanepeye ya da merdivenlere tırmanmak istemesidir.

Çocuk eğitimi için korumacı yaklaşım ve sonuçları;

Kanepeye kendi başına çıkmak isteyen bir çocuğa, özellikle bizim toplumumuzda yetişmiş olan anne ve babalar yardım etmek isterler. Ona sevgi göstererek, alıp kanepeye koyarlar. Bu tutuma korumacı yaklaşım adı verilir. Korumacı olan anne ya da babalar çocuklarına zarar gelmesini önlemek amacıyla onlara kanepeye çıkmaları için yardım ederler. Ancak bu tutum oldukça yanlıştır. Çünkü çocuklar kanepeye kendileri çıktıkları zaman zafer kazanmış edası ile mutlu olurlar. Bu onlar için büyük bir zaferdir ve gelişimleri için çok önemlidir. Kanepeye çıkmayı kendi kendine yapabilen çocuk, her şeyi yapabilmek için öz güven kazanır.

Çocuk eğitimi için korumacı olmayan yaklaşım ve sonuçları;

Çocuk eğitimi için özellikle batılı toplumlar, çocuklarına karışmamayı tercih ederler. Kanepeye tırmanmak isteyen çocuklarını umursamazlar ve kendilerinin yapmasını isterler. Onların kanepeye çıkmasına yardımcı olmak isteyen kişilere de oldukça sert tepki veririler. Bu tutuma da korumacı olmayan yaklaşım adı verilir. Ancak bu tutumun sonucunda da çocukların kendilerine olan öz güveni haddinden fazla yüksek olur ve ileride egolu bir kişiliğe bürünebilirler.

Peki iki tutumun da ortası var mıdır?

Çocuk eğitimi için çocuklarınıza öz güven kazandırmanız çok çok önemlidir. Ancak bunu korumacı ya da korumacı olmayan tutumlardan yalnızca biri ile gerçekleştiremezsiniz. Bazen korumacı bazen de korumacı olmayan yaklaşımlar tercih etmeniz gerekir. Örneğin; kanepeye çıkmak isteyen ve bunun için çok uğraşıp ter döken çocuklarınıza yardım etmeyin. Bırakın kendi başarmanın tadını çıkarsın. Ancak merdivenlere çıkmak isteyen çocuğunuza müdahale edin. Müdahale ettikten sonra ise merdivenden düşebileceğini, düşerse başına neler gelebileceğini, onun anlayabileceği şekilde aktarın. Bu sayede hem çocuğunuzun egolu biri olmasını önleyebilir hem de kendine olan güvenini kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu