fbpx
Güzellik

Çil Oluşumunu Önlemenin Yolları

Çil Oluşumunu Önlemenin Yolları

Merhabalar bu yazımızıda size çil çıkarma yöntemleri hakkında bilgiler paylaşacağız. Öncelikle çil nedir ona bakalım.Çil, vücudumuzda genetik yapıdan ya da güneşten oluşan küçük kahverengi lekelerdir. Aslında cildinizi güneşten koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle yaz aylarında ve ilkbaharda etkisini gösterir. Daha çok açık tenli, renkli gözlü insanlarda oluşur. Çocuklarda oluşan çiller daha açık renklidir ve ergenlik döneminde kaybolur. Yetişkinlerde daha koyu renklidir ve düzensizdir. Tedavi edilmezse kalıcı olur. Daha çok yüz ve el bölgesinde görülür.

Çil oluşumunu önlemenin yolları:

Çil, kalıtsal özelliklerden dolayı oluşabilir.

En büyük sebebi güneşe maruz kalmaktır. Bu nedenle güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumalısınız. Güneşe çıkarken muhakkak şapka kullanın. Yüzünüzde oluşacak çil ve lekeleri böylece önleyebilirsiniz. Güneşin en dik geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösterin. Güneş koruyucu krem kullanmayı ihmal etmeyin.

Denizden çıktığınızda kurulanmaya dikkat edin. Kurulanmadığınızda tuzlu su da çil ve leke oluşturabilir.

yuzde cil cikarma - Çil Oluşumunu Önlemenin Yolları

Çiller için tedavi yöntemleri:

Çiller oluştuktan sonra yapılacak şey renk açıcı bir krem kullanmaktır. Piyasada bu amaçla özel olarak üretilmiş pigmentasyon düzenleyici kremler vardır. Bir hekim ya da güzellik uzmanı kontrolünde kimyasal peeling işlemi ile çiller yok edilebilir. Bu işlem deriyi soyma işlemidir. Maliyeti de düşüktür, zaman almayan kolay bir işlemdir. Koyu renkli çiller için lazer tedavi uygulanmaktadır. Kaybolmayan çiller için lazer tedavi yöntemini deneyebilirsiniz. Tabi bir uzman aracılığıyla bu işlemleri yaptırmalısınız.

Çiller için doğal maske:

Çiller kendiliğinden de geçebilir. Ancak inatçı lekeler için en güzel doğal yöntem limondur. Yarım limonu leke oluşan bölgeye masaj yaparak yedirin. Daha sonra yıkayın. Haftada 1 uygulayacağınız bu yöntemle çillerin ve lekelerin azaldığını göreceksiniz. Limonla birlikte kullanabileceğiniz maskeler:

1 çay kaşığı üzüm sirkesi

1 çay kaşığı limon suyu

1 çay kaşığı normal su

Malzemeleri karıştırın ve çilli bölgelere uygulayın. Akşamları yatmadan önce bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Ancak cildi hassas olan kişiler süreyi uzatmamalıdır.

Keten tohumu ile çil maskesi:

Çil çıkarma yöntemleri arasında Keten tohumu her derde deva şifalı bir bitki. Cilt üzerinde oluşan leke ve çiller için ded iyi geliyor. Bir tutam keten tohumunu su içerisinde kaynatın. Ilıdıktan sonra suyunu çilli bölgelere ve lekelere sürebilirsiniz.

En önemlisi yüksek faktörlü güneş koruyucularla çil oluşumunu azaltmak ve çillerinizle mutlu olmak.

Eğer bu yazımızı okuyup beğendiyseniz birde Peeling Nasıl Kullanılır? adlı yazımızı okuyorak peeling kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu