Tüp Bebek

Çikolata Kistleri Nasıl Oluşur?

Rahim iç dokusu her ay tekrarlanan adet siklusları ile birlikte kalınlaşarak embriyonun (cenin) yerleşmesi için hazır bir hale gelir. Şayet yumurtalıktan salınan yumurta hücresi sperm hücreleriyle birleşmez ise, embriyo oluşmaz. Embriyonun oluşmadığı durumda ise kalınlaşan rahim iç dokusu, bir miktar kanama ile vücut dışına atılır. Bu duruma menstruasyon yani adet döngüsü denir.

Çikolata kistinin oluşumu hakkında henüz kesin ve net bir bilgi yoktur. Ancak oluşumun nedeniyle ilgili çeşitli genel görüşler ve teoriler geliştirilmiştir. Çikolata kistinin (endometrioma) oluşumu hakkında en çok kabul gören teori de, her ay yaşanan adet kanaması esnasında bir miktar kanın alt karın boşluğuna doğru akarak dökülmesi sonucunda, endometrium doku hücrelerinin buraya yerleşmesiyle meydana gelmesidir.

Endometrioma hastalığında, hücrelerin en çok yerleştiği alan yumurtalıkladır. Bu bölgeye yerleşen endometrium parçaları tıpkı rahmin iç bölgesindeki dokular gibi davranış gösterirler. Bu hücreler yerleştikleri yerde çoğalmaya başlayarak o bölgede iltihaplanma ve kitle oluşumuna neden olurlar. Endometrum hücreleri genellikle içi kahverengi sıvı ile dolu kistlerdir. Bu kistlerin renginden ve kıvamından dolayı erimiş bir çikolatayı andırmasından dolayı halk çikolata kisti denmiştir.

Çikolata kistlerinin belirtileri nasıl anlaşılır?

Endometrioma, adet döneminden başlayarak herhangi bir zamanda da özellikle pelvis bölgesinde ya da cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olarak belirti verir. Regl döneminde çikolata kisti ağrıları şiddetlenir. Kullanılan ağrı kesiciler ağrının geçmesine etki etmez.

Endometrioma ağrılarının sebebi endometrium parçalarının neden olduğu kanamaların yaşandığı bölgelerdeki iltihaplanmalardır. Kadının regl döneminde artan ağrılar bazen dayanılmayacak kadar şiddetlidir.

Çikolata kistlerinin kadının doğurganlığına etkileri

Çikolata kistleri kadının adet düzenini bozabildiği gibi daha da büyük sorunlara neden olabilir. Kısırlık ve gebe kalamama bu problemlerin başlıcalarıdır. Endometriomal dokunun fallop tüplerine yerleşmesiyle tüplerde kanamalar meydana gelir. Bu durum da tüplerde adezyonlara veya tüplerin işlevlerini kaybetmesine yol açar. Fallop tüplerinin işlevliğini yitirmesine tıp dilinde adezyon denir. Tüp içinde meydana gelen bu adezyonlar yumurta hücresinin ilerleyememesine yol açarak gebelik elde edilememesine neden olur.

Çikolata kistlerinin tanısı nasıl konulur?

Çikolata kistlerinin yukarıda sayılan belirtilerinin kadın tarafından fark edilmesiyle kesin tanısının yapılabilmesi için bazı tetkik ve testlerin yapılması gereklidir. Kan testleri, vajinal ultrason ve doktorun yapacağı jinekolojik muayene ile belirtilerin kaynağının endometrioma olup olmadığı tespit edilir. Endometriomanın vajinal ultrason ile görüntüsü doktor tarafından kolaylıkla tanınabilir. Ancak kesin tanı, kistin cerrahi operasyonla vücut dışına çıkarılmasından sonra yapılacak olan patoloji sonuçlarına göre konulur.

Çikolata kistlerinin tedavisi

Çikolata kistinin kesin tanısı olmadığından dolayı endometriomal dokuyu kesin olarak ortadan kaldırabilecek bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bazı uygulamalar ve yaklaşımlar ile çikolata kistinin olumsuz etkileri ortadan kaldırılabilmektedir. Ağrıya neden olan ve kısırlık meydana getiren durumların tedavisi mümkündür. Kistleşmeye bağlı ağrının ortadan kaldırılabilmesi için laparoskopik cerrahi yöntemle lezyonların çıkarılması uygun bir tedavi olanağıdır.  Laparoskopik cerrahi yönteminde yumurtalıklara herhangi bir zarar verilmemektedir.  Kısırlık problemine karşın çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için de tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu