Anne

Çalışan Anneler İçin 6 Basit Kişisel Bakım Fikri

Kendini öne çıkarmak ve değerli görmek belirli seçimler gerektirir. Özelikle konfor alanınızın dışına çıkmak ve en önemlisi kendini ilk sıraya koymak önemlidir. Ancak bir yandan ailenle ilgilenirken diğer yandan kariyerin ile ilgilenmek oldukça zor olabilir.

Kendi gelişimini düşünmen önemlidir. Kendini sağlıklı hissetmek, harika görünmek ve neşeli bir hayat geçirmek için durmadan kendini geliştirmeye çalışmalısın. Burada temel kriter nedir? Bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu besleyen amaca yönelik seçimler yoluyla dengeli bir yaşam sürmektir.

1. Vücudu Hareket Ettirmek

Vücudu Hareket Ettirmek 1024x683 - Çalışan Anneler İçin 6 Basit Kişisel Bakım Fikri

Sıkı bir egzersiz rutini peşinde koşmanıza gerek yoktur. Sadece normal rutinini sarsmadan sürekli egzersiz yapmanızı sağlayacak faaliyetler içerisinde olmalısınız. Bir meditasyon veya yoga dersi bunun için uygun olabilir.

Böyle bir fırsata sahip olmadığınızı düşünüyorsanız evde yardımcı videolar eşliğinde egzersizler yapın. Pilates bunlardan en uygun olanıdır. Üstelik ihtiyacınız olan tek şey kullanışlı bir toptur. Bunun dışında çocuklarınızla dans partileri düzenleyerek hareketli kalmayı düşünebilirsiniz.

2. Vücudu Doğru Beslemek

Vücudu Doğru Beslemek 1024x683 - Çalışan Anneler İçin 6 Basit Kişisel Bakım Fikri

Kaliteli gıdalar vücudunuzun beslenmesini sağlarlar. Bu yüzden yüksek kaliteli gıdalar tüketmeye çalışmalısınız. Kısacası yediğiniz içtiğiniz her şeye dikkat etmelisiniz. Gerekirse bir beslenme uzmanından bu konuda destek almayı düşünmelisiniz.

Çocuklarınızı ilk sıraya koymak ve onların beslenmesini öncelikli hale getirmek doğru bir yaklaşımdır. Ancak ne olursa olsun kendinizi unutmamalısınız. Doğru yiyeceklerle beslenmelisiniz. Böylece onlar için harika bir rol model olabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek için bazı basit fikirlerden yararlanabilirsiniz. Haftada bir kez gıda kaçamakları düzenleyin. Organik ürünlerle yapılmış yemekler yapın. Yemekleri sıfırdan pişirmeye çalışın. En önemlisi buzdolabı planınızı en iyi şekilde yapmayı ihmal etmeyin.

3. Bağlantı Kurmak

Baglanti Kurmak 1024x683 - Çalışan Anneler İçin 6 Basit Kişisel Bakım Fikri

Bir anne olmak programınızın her zaman yoğun olmasına neden olabilir. Ancak bu konuda kendinize fırsat tanımalısınız. Ailenize ve arkadaşlarınıza ayıracağınız zamanı birbirinden ayırt etmeye çalışmalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu ise hiç kuşkusuz planlı hareket etmektir.

Örneğin, her haftanın Cuma günü arkadaşlarınızla görüşebilirsiniz. Komşularınızla görüşebilirsiniz. Çeşitli yemek partileri (günler vb.) gibi günler düzenleyebilirsiniz. Çocuklarınız ile film izleyebilirsiniz. Onlara önerilen kitaplar içerisinden kitaplar okuyabilirsiniz.

4. Sağlığı Kontrol Etmek

Sagligi Kontrol Etmek 1024x683 - Çalışan Anneler İçin 6 Basit Kişisel Bakım Fikri

Çocuklarınızı ne kadar önemsediğinizi en az siz bilirsiniz. Bu nedenle yıllık kontrollerini önemsemiş olursunuz. Ancak önemsemeniz gereken bir diğer sağlık durumu sizinki olacaktır. Yoğun koşuşturmaların ortasında hasta olmanız kaçınılmaz bir durumdur.

Hastalık sinyallerini “geçer gider” şeklinde yorumlamayın. Gerektiğinde tıbbi yardım almayı ihmal etmeyin. Bu ihmal neticesinde çok daha ciddi sorunlarla boğuşan insanların olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden muayeneleri, diş kontrollerini ve diğer kontrolleri aksatmayın.

5. Uykuya Dikkat Etmek

Uykuya Dikkat Etmek 1024x682 - Çalışan Anneler İçin 6 Basit Kişisel Bakım Fikri

Anneler genellikle “çocuklar uyanmadan bir şeyleri hallet” şeklinde hareket ederler. Bu yaklaşım aynı zamanda annelerin uykusuz kalması anlamına gelmektedir. Kronik uyku yetmezliği gibi bir problemle karşılaştığınız zaman hem sağlığınız hem de kişisel gelişiminiz bundan olumsuz etkilenir.

Günde en az 6 saat uykuya ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Eğer yeteri kadar uyku almamanız durumunda depresyon, şeker hastalığı, kalp problemleri gibi bir dizi sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle uykunuzu ihmal etmemelisiniz.

6. Kendine Dikkat Etmek

Kendine Dikkat Etmek 1024x683 - Çalışan Anneler İçin 6 Basit Kişisel Bakım Fikri

Bir anne olarak aile hayatının günlük rutinlerinde kendini kaybetmek kolaydır. Çamaşır yıkama, yemek hazırlama, fatura ödeme, temizlik vb. gibi farkına bile varmadan onlarca yılın geçtiğini görebilirsiniz. Panzehir arıyor musunuz?

Hobileri takip etmelisiniz. Meditasyon ise meditasyon, yoga ise yoga, kitap okuma ise kitap okuma. Kendinize mutlaka bir uğraş bulmalısınız. İş gücü açısından son trendleri takip etmelisiniz. Böylece istediğiniz noktada olmayı başaran annelerden biri olabileceksiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu