Sağlık

Boğazdaki gıcığa ne iyi gelir

Boğazdaki gıcığa ne iyi gelir; Bu yazımızda boğazdaki gıcığa ne iyi gelir konusunu işleyerek, bu konuda yapabilecekleriniz hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Bazı insanlar bunu mevsimsel olarak, her mevsim geçiş döneminde yaşar. Özellikle de bahar mevsimleri polenlerin ve tozların hareketlendiği dönemlerdir. Bu tozlara karşı alerjisi olan insanlar, bu geçiş dönemlerinde gıcık adı verilen kaşıntı halini çok yoğun şekilde yaşarlar. Bu kaşıntının arkasında da çoğu zaman hapşırık ya da kuru öksürük başlar.

Bu rahatsızlığın kışın görülme şeklide boğaz enfeksiyonlarından kaynaklı olur. Kış aylarında üşütmeden dolayı boğazlarda oluşan yoğun iltihaplı enfeksiyon hali kişide gıcığa, sonrasında da kuru öksürüğe yol açar. En az gribin kendisi kadar rahatsız edici bir durumdur. Tedavi edilmediği taktirde de kronikleşmiş bir rahatsızlığa dönüşebilir. Bu rahatsızlık insanı en çok gece uykusunda rahatsız eder. Gece uykusu esnasında oluşan gıcık ve kuru öksürük, kişinin uyku kalitesini düşürür. Oluşturduğu basınçla da ciğerleri bir hayli yorar. 3 Gün içinde evde ki müdahalelerle geçmemesi durumunda mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız.

Boğazda oluşan gıcık rahatsızlığının nedenleri incelendiğinde genel olarak faranjit ve türevi olan hastalıklardan kaynaklı olduğunu görebilirsiniz. Sigara, soğuk içecekler ve klima bu rahatsızlığın tetiklenmesine neden olan faktörlerin başında gelirler.

Boğazdaki gıcığa ne iyi gelir konusunda size ilk tavsiyemiz uzman bir doktora gitmeniz ve onun uygulayacağı tedaviyi harfiyen uygulamanızdır. Çoğu zaman boğaz enfeksiyonları Antibiyotik tedavisi olmadan atlatılamaz. Antibiyotik tedavisine başlarsanız, ilaçlarınızı saatinde içmeniz tedavi sürecinizi daha hızlandıracaktır.

Birde evde sizin çabalarınızla boğazdaki gıcığa ne iyi gelir konusunda yapabilecekleriniz bulunmaktadır. Şimdi sizlere boğaz gıcığına karşı evde uygulayabileceğiniz, pratik bitkisel çözümler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

  • Eczanelerde satılan pastiller sadece boğazınızı nemli tutmaya yarayan ilaçlardır. Oysa siz evde bir ıhlamur çayı demleyip, sürekli yudum yudum içerek de boğazınızı ıslak ve nemli tutabilirsiniz.
  • Yine evde kendi yapacağınız kekik çayı da boğazlarınızın yumuşaması konusunda çok etkili bir yardımcı olacaktır. 1 Fincan kekik çayına, 1 tatlı kaşığı balı ilave edin ve birlikte tüketin. Boğaz gıcığınıza çok iyi gelecek bir karışım olacaktır.
  • Elma sirkesi ile boğaz gargarası yapınız. Boğazınızda ki mikropları temizleyecektir ve gıcığınızın geçmesinde katkı sağlayacaktır.
  • Bir kaşık bala, zerdeçal ve karanfil karıştırarak çiğneyin. Buda sizi rahatlatacak bir tedavi şekli olacaktır.
  • 1 Kaşık bala, 1 tatlı kaşığı toz tarçın ilave ediniz. Sonra bunu aç karnına yiyiniz. Hemen etkisini gösterecektir.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu