Bebek

Bebeklerde İştahsızlık

Hepimiz güzelce yemeğini yiyen, mutlu bir şekilde oyunlar oynayan, huzurla uyuyan bebekler istiyoruz. Ama bebeklerin hemen hemen hiç biri bu saydığım özelliklere tümüyle uymuyor. Neden mi? Çok basit onlarda fiziksel ve ruhsal olarak yetişkinler kadar insan. onlarında canı yemek yemek istemeyebilir. Uyumaktan keyif almadıkları zamanlar olabilir. Oyun oynamaktan sıkılabilirler. Ama onlar bebek diyebilirsiniz. Evet onlar bebek ama onlarında daha anne karnına düştükleri anda belirlenmiş fiziksel ve zihinsel bir çok özelliği var.

 Bebekleri yetişkinlerden ayıran bir çok özellik olmasına karşın bebeklerle yetişkinleri birbirine yaklaştıranda bir o kadar  benzerlik var. Bebeklerin özellikle ilk yılın sonunda yeme ile ilgili sıkıntıları olduğu gözlemlenmiştir. Bunun sebepleri arasında yeme alışkanlıklarının değişmeye başlaması ve seçiciliğin devreye girdiğini biliyor muydunuz? Bebeklerde büyüdükçe yetişkin insanlar gibi seçme, beğenme, beğenmeme, ayrıt etme ve ya itiraz etme gibi refleksleri edinirler. Damak tatları gelişir. Onlarında sevdikleri ve sevmedikleri bazı yiyecekler olacaktır. Onların yetişkinlerden tek farkı henüz yararlı ve zararlı besinleri birbirinden ayırt edememektir. Biz yetişkinler bile üstelik bilinçli olarak bazı zararlı besinleri keyifle tüketirken, bir bebeğin damak zevkine uygun olan şekerlemeleri, çikolataları ve ya lezzetli bulduğu her hangi bir yiyeceği kayırmasını anlamak zor değildir.


Ayrıca bebeklerin dönem dönem iştah sorunları olabilir. Her öğünde farklı bir tavır sergileyebilirler. Onların birer robot olmadığını, insanca tepkiler gösterdiklerini unutmayın. Uzmanlar diyor ki bebekler bedenlerinin gelişimi için gerekli olan miktarda kaloriyi bünyelerine alacak seviyede gelişkindirler. Bu bir vücut ve zihin refleksidir. Bu yüzden bir öğünde yemediği yemeğin açığını, kalorisel olarak diğer ara öğünde ve ya akşam yemeğinde tamamlayacaktır.Bazı iştahsızlıklar demir eksikliği, dönemsel ve sürekli hastalıklardan kaynaklanabilir. Önemli olan bebeğin yaşı ve cinsiyeti ile doğru orantıda kilo ve boya sahip olmasıdır. Bu bebeğin sağlıklı bir şekilde beslendiğini gösterir. Eğer düşük kiloda ve iştahsız bir bebek ise doktorunuzla görüşünüz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu