fbpx
Bebek

Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedir? Neden Olur?

Çoğumuzun her sabah yüzümüzü yıkama sebebi gözlerimizdeki çapaklardır ama nasıl oluştukları hakkında bir fikrimiz yoktur. Gözlerimiz en hassas organlarımızdan biridir ve bu yüzden kendi korumak için birçok sisteme sahiptir. Bu sistemler arasında göz kapakları, kirpikler, kaşlar, gözyaşı ve Latincesi “rheum” olan akıntı bulunur. Rheum adlı mukusumsu akıntı toz ve kiri hapsederek gözü enfekte etmelerini engeller. Aynı zamanda bu sıvı göz için likid bir ortam sağlayarak nemliliğini korur ve göz hareketlerimizi kolaylaştırır. Rheum gözlerimizde daima salgılanır ancak bunun sadece uykudan uyandığımızda çapağa sebep olmasının sebebi gün içinde bu akıntıyı göz kırpma refleksiyle gözümüzden uzaklaştırmamızdır. Geceleri kapalı göz kapaklarımızın altında biriken rheum akar ve sabaha kadar kurur. Sabahları aynada gördüğümüz çapaklı gözler ise böyle oluşur. Rheumun içinde yağ dokusu diğer bir adıyla adipoz doku, mukus, deri hücrelerimiz, toz ve kir bulunur.

Bebeklerde Goz Capaklanmasi Nedir 1024x683 - Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedir? Neden Olur?

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI

Bebeklerde göz çapaklanması oldukça sık görülen bir durumdur. Doğduğu andan itibaren bebeğinizin gözünün içine bakarsınız.  Bu gözde gördüğünüz çapaklar sizi gereksiz bir endişeye düşürmesin.  Gayet normaldir ve geçmesini sağlamanın birçok yolu vardır ancak yine de bu konuyu geçiştirmeyip hekiminize danışmanız en iyisidir. Bebeklerde özellikle yenidoğanlarda çapak önemli ve tehlikeli bir durumun habercisi olabilir. Bu tehlikeli durumlar genelde cinsel yolla bulaşan virüslerin yol açtığı enfeksiyonlardır. Örneğin anneden bebeğe doğum esnasında bel soğukluğu veya herpes virüsleri geçmiş olabilir. Bu durumda çapak hafife alınmamalı derhal müdahale edilmelidir yoksa görme kaybına kadar gidebilecek birçok komplikasyona yol açabilir.

BEBEKLERİN GÖZLERİ NEDEN ÇAPAKLANIR?

BEBEKLERIN GOZLERI NEDEN CAPAKLANIR 1024x819 - Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedir? Neden Olur?
BEBEKLERİN GÖZLERİ NEDEN ÇAPAKLANIR?

Bebeklerin gözleri yetişkinlere göre çok daha fazla çapaklanır bunun bir sebebi bebeklerin gözlerinin daima kısık ve kapalı olmasının yanı sıra gözyaşlarının gözlerden burun bölgesine doğru akmasını sağlayan gözyaşı kanallarının bir yetişkine göre oldukça dar olmasıdır. Toz, enfeksiyon ve bir sürü sebep bu kanalların tıkanmasına neden olup çapakların gözde birikmesiyle sonuçlanabilir. Daha önce söylediğim gibi yenidoğanda böyle bir durumla karşılaşıldığında hafife alınmamalıdır ciddi bir viral enfeksiyonun habercisi olabilir. Enfeksiyöz, viral veya bazen de allerjen etkenlerden dolayı oluşan göz nezlesi de çapaklanmaya yol açabilir.

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASININ BELİRTİLERİ

Göz çapaklanması durumunda gözde sarı veya yeşil akıntı ya da kurumuş hali görülebilir. Kirpiklerin birbirine yapışması, bebeğin göz açmada zorluk yaşaması, gözlerinin sulanması, göz ve çevresinde kızarıklık ve şişlikle göz çapaklanması kendini belli edebilir. Basitçe göz ve etrafında sarı, yeşil renkte kuru iltihap gözlenmesi olarak özetlenebilir.

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI NASIL GEÇER?

Bebeğinizin göz kapaklarının açılmasında kirpiklerin veya göz kapaklarının yapışması sebebiyle zor açılma, göz ve çevresinde sarı yeşil kuru akıntılar fark ettiyseniz ve bebeğinizin yaşam kalitesini artırıp onu rahatlatmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç öneriyi derlerdik sizin için. Öncelikle gözlerinde yaşadığı bu rahatsızlığın sebebini tespit etmelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi allerjen veya enfeksiyon kaynaklı olabilir. Eğer allerjen kaynaklıysa etrafta bulunan irritan (alerji yaratabilecek, alerjiye yol açması yaygın görülen) maddeleri bebeğinizden uzaklaştırmalısınız. Bu durumda en iyi çözüm doktorunuza gidip onun da gerek görmesiyle alerji testi yaptırmaktır. Test sonucuna göre bebeğinizin odasını ve diyetini şekillendirmelisiniz. Eğer allerjen kaynaklı değilse ve bebeğinizin geçirdiği bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa önce enfeksiyonun kökeni tespit edilmeli. Göz kaynaklı değilse öncelikle  vücuttan enfeksiyonun atılması ve hekim gözetiminde tedaviye başlanması elzem. Göz kaynaklı olduğu durumlarda da öncelikle gözdeki enfeksiyonu kurutmak için göz damlaları ve/veya hekiminiz gerek görürse bazı ilaçlar verilebilir.

BEBEKLERDE GOZ CAPAKLANMASI NASIL GECER 1024x680 - Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedir? Neden Olur?
BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI NASIL GEÇER?

Evde kendinizin uygulayabileceği çözümler de var elbet. Bebeğinizin tedavisine başlamadan önce yapmanızı gereken ilk şey gözü çapaktan arındırmaktır. Bu işlemi yaparken oldukça dikkatli olmalı bebeğinizin göz ve göz çevresini aşındırıp tahriş etmeden çapaklarını temizlemelisiniz. Tercihen nazik hareketlerle nemli bir pamuk yardımıyla bebeğinizin gözünü temizleyebilirsiniz. Pamuğu ıslattığınız suyu önce kaynatıp mikroplardan arındırmalı ve sıcaklığının ılık duruma gelmesini beklemelisiniz. Doktorunuzla görüştüğünüzde size enfeksiyonu söktürmek amacıyla damla verebilir, hekiminizin talimatlarına uygun bir şekilde damlayı düzenli olarak kullanmalısınız. Bir başka yöntem ise dikkatli bir şekilde bebeğinizin göz pınarlarından burnuna doğru yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yapmaktır. Eğer bebeğinizin gözyaşı kanalı tıkanmışsa bu masajı günde birkaç defa 10 tur yapmanız yardımcı ve yeterli olacaktır. Her masajdan önce tabiki de ellerinizin dezenfeksiyonu bebeğin hali hazırda sahip olduğu enfeksiyonu artırmamak için oldukça önemlidir. Bir de uygulayabileceğiniz toplum arasında yaygın olarak bilinen soğuk pansuman yöntemi var.

Papatya çayı veya başka bitkisel çayların rahatlatıcı etkisini kullanarak dezenfeksiyonundan emin olduğunuz önce kaynatıp sonra soğumasını beklediğiniz  ılık çaya bandırılmış pamukla bebeğinizin gözüne pansuman yapmanız onu rahatlatacaktır. Bu yöntemin anne sütüyle denenebileceği yönünde bir yaygın inanış olsa da anne sütünün antibiyotik etkisinin yanı sıra besin değerleri de oldukça yüksektir ve bu viral veya mikrobik etkenlerin beslenip artmasına ve çapağın çok daha ciddi bir probleme dönüşmesine sebep olabilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu