Bebek

Bebeklerde Egzama Tedavisi İçin Nasıl Önlemler Alınabilir

Bebeklerde egzama hastalığı, genellikle 6 ila 24 ay arasında görülebilen bir cilt rahatsızlığı hastalığıdır. Cildin özellikle yüz bölgesinde görülen bu hastalık kızarıklık, kaşınma, kabuk bağlama, yanma ve dökülme gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu hastalık genellikle okul çağına gelen çocuklarda kendiliğinden geçer ancak bebeklerde egzama tedavisi mutlaka zamanında yapılmalıdır. Çünkü bebeklerin sürekli kaşıması sonucunda bölge tahriş olabilir ve enfeksiyon kapabilir. Bunun sonucunda ise bebeğinizin cildinde istenmeyen izler kalabilir.

Bebelerde egzama tedavisi çeşitli kremler, antibiyotikler, alerjik durumlar için beslenme programları ve kaşıntı giderici kremler ile sağlanır. Ancak tedavi süresi boyunca, bu hastalığın yayılmasını önleyebileceğiniz ve tedaviyi kolaylaştırabileceğiniz bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir. Bu kurallar aşağıdaki şekilde açıklanabilir;

Bebeklerde egzama tedavisi için alabileceğiniz önlemler;

  • Bebeklerde egzama tedavisine yardımcı olabilmek için öncelikle bebeğinizin bu bölgeyi kaşımasını engellemeniz gerekir. Bunun için bebeğinizin tırnaklarını sık aralıklarla kesin ya da eldiven kullanın.
  • Bebeğinize yeni aldığınız kıyafetleri kullanmadan önce mutlaka yıkamaya özen gösterin.
  • Bebeğinize pamuklu giysiler giydirin ve giysilerin sıkmamasına, mümkünse bol olmasına özen gösterin.
  • Egzaması olan bebeğinizi banyo yaptırırken saçları için şampuan yerine sabun kullanmanız gerekir. Ancak vücudunu yıkarken mümkün olduğu kadar su ile ve sabunla temas ettirmeyin. Çünkü su ve sabun cildin kurumasına neden olacak ve egzamanın yayılmasını sağlayacaktır.
  • Bebeğinize banyodan hemen sonra, henüz vücudu ıslakken nemlendirici krem uygulamanız gerekir. Özellikle egzama olan bölgeye nemlendirici krem veya bebek yağı kullanmayı ve hafif bir masaj yaparak bunları sürmeyi ihmal etmeyin.
  • Evdeki havayı sürekli nemli tutmaya özen gösterin. Çok soğuk ya da çok sıcak havalardan bebeğinizi uzak tutun. Çünkü bu ortamlar cildin kurumasına ve egzamanın yayılmasına neden olacaktır.
  • Bulaşıcı hastalığı olan, özellikle suçiçeği ve uçuk gibi hastalıkları olan kişileri egzaması olan bebeğinizden uzak tutmanız gerekir.
  • Bebeklerinizi mümkün olduğu kadar alerjik reaksiyonlar yaratabilecek olan hayvan tüyleri, evlerdeki akarlar ve deterjanlar gibi maddelerden uzak tutun.
  • Bebeklerde egzama tedavisi için bir diğer önemli nokta da doktorun talimatlarına uymaktır. Doktorun vermiş olduğu diyet programına tam olarak uyanız ya da ilaçlarını reçeteye uygun olarak, aksatmadan kullanmanız gerekir.
Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu