Bebek

Bebeklerde Ateş Hakkında Önemli Bilgiler

Bebeklerde Ateş

Bebekler genel olarak  36.5 ° C ile 38 ° C  ortalama bir vücut ısısına sahiptirler.  Ateş kavramından söz edebilmek için ise vücut ısısının 38 ° C üzerinde olması gerekmektedir. Bebeklerde meydana gelen ateş durumu hastalık belirtisi veya zararlı bir hal alabilecek tehlikeli bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Gelin bu önemli konu hakkında detayları inceleyelim,

Ateş Vücudun Doğal Tepkisidir

Bebeklerin vücudundaki savunma mekanizmaları enfeksiyonlara karşı mücadele ederler. İşte bu sebeple Enfeksiyon ile savaşan bebeğin vücudu doğal tepki olarak bebeğin ateşini yükseltir. Yüksek Ateşli bir bebekte mutlaka ciddi bir hastalık olduğu anlamına da gelmeyebilir. Gün içerisinde bebeklerin ateşlerinde değişmeler olabilmektedir. Burada önemli olan bebeğimizi iyi gözlemlemeli ve ateşin sebebini anlamaya çalışmalıyız.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalıdır

Bebeklerin normal vücut ısısı en fazla 37.5 ° C noktasında ise bir problem yoktur ve herhangi bir aksiyon almaya gerek yoktur. Eğer ki bebeğiniz 3 aylıktan küçük ise 38 ° C ve üzerinde bir ateşi varsa hemen Doktorunuza başvurunuz. Hastalık, enfeksiyon ve ciddi bir durum açısından kontrol edilmelidir. Daha detaylı bilgiler için mutlaka linke tıklayınız. https://ankaraozelhastaneler.com/bebeklerde-ates-kac-olmalidir-ve-bebeklerde-ates-nasil-dusurulur/

Derhal Doktora Başvurulacak Durumlar

  • Bebeğinizde belirgin olarak ateşin yanında kızarıklık ya da solukluk gözüküyorsa en kısa sürede doktora gözükünüz.
  • Anlaşılamayan bir döküntü fark ederseniz bu durum ateş ile birlikte ciddi sorunlara yol açabilir. Doktorunuz ile irtibata geçiniz.
  • Bebeğinizin burnunu temizlediğiniz durumda bile nefes almakta güçlük çekiyor ise yani nefes alıp vermesi normal nefes alıp vermesinden çok daha hızlı nefes alıp vermeye çalışıyorsa bronşiyolit yada zature belirtisi olabileceğinden mutlaka doktora başvurun.
  • Bebeğinizin vücut ısısı normalden düşük ise yani 36 ° C den düşük ise ve bunun yanında bebeğiniz hasta gözüküyor ise doktorunuza gözükünüz.

Ateş Tehlikelimidir

Ebeveynler konu bebekleri olunca çok hassas davranmaktadırlar. Bebeklerde oluşan ateşin çok tehlikeli olabileceğini düşünebilirler. Oysa ki ateş çoğu durumda tehlike yaratmaz. Bebeklerde oluşan komplikasyonlar çok dikkatli bir şekilde analiz ve takip edilmelidir. Yeni doğan bebeklerin vücudunda meydana gelen enfeksiyonlar çok tehlikeli bir sorun haline gelebilir ve nefes almada ciddi zorluk ve tıkanıklığa sebebiyet verebilir.

Ateşli Bebeğe Ne Yapmalıyız

Öncelikle ebeveynler olarak sakin olmalısınız. Bebeğinizi hafif giysiler ile örtebilirsiniz. Burada amaç aşırı sıkı ve baskılı kıyafetler vücut ısısının düşmesini engelleyebilmektedir. Bunun yanı sıra geçici olarak ılık sünger banyoları tercih edilebilir. Ateş ile birlikte bebekler normalden daha fazla sıvı kaybetmektedirler bunun için bebeğinize bol miktarda sıvı vererek sıvısız kalmasını engelleyebilirsiniz. Bu Konuda daha detaylı bilgiler için Dr. Gökhan GÜLER’in kaleme aldığı Bebeklerde Ateş konulu makaleyi mutlaka okumalısınız. Makaleye ulaşmak için linke tıklayınız.  https://ankaraozelhastaneler.com/bebeklerde-ates-kac-olmalidir-ve-bebeklerde-ates-nasil-dusurulur/

Diş Ateşi Nedir Ve Normal Ateşten Farkı Nedir

Bebeklerin diş çıkartma dönemleri ebeveynler açısından oldukça zorlu ve uzun bir süreç olarak bilinmektedir.  Diş çıkartma dönemlerinde bebeklerin ateşleri yükselmektedir. Burada bebeğinizdeki ateşin diş sebebi ile mi yoksa normal ateş mi olduğunuz nasıl anlayacağız ? İşte burada belirleyici unsur ateş derecesidir. Diş Ateşleri 38 ° C yi geçmemektedir. Şayet bebeğinizin ateşi 38 ° C yi geçiyorsa bebeğinizde başka bir sorun vardır ve doktorunuza başvurunuz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu