Bebek

Bebekler Güneşe Ne Zaman Çıkarılmalı?

Bebekler Güneşe Ne Zaman Çıkarılmalı, Vücut için gerekli olan D vitamini ihtiyacı hem bebekler hem de yetişkinler için yüksek oranda güneş tarafından karşılanmaktadır.

Kemik gelişimi ve dişlerin güçlenmesini sağlamada en büyük yardımcımız D vitaminidir. Fakat bebeklerin güneş ışınlarının zararlı olduğu ve dik geldiği saatlerde güneşe çıkarılması ya da önlem alınmadan uzun süre boyunca güneşte bırakılması oldukça yanlış bir davranıştır.

Bebekler yaz aylarında dışarıya çıkarılırken onları terletmeyecek ya da güneşi çekmeyecek açık renkli, pamuklu, ince kıyafetler tercih edilmelidir. Yine başına gelecek güneşten korumak için şapka takılmalı, ultraviyole korumalı uygun bir gözlük tercih edilmelidir. Kol ve bacakları kapayarak bebeğin kendini rahatsız hissetmesine neden olacak kıyafetler tercih edilmemelidir.

Bebeklerde kullanılacak güneş kremleri için uzmanların önerisi suya dayanıklı ve hassas bedenlerine alerji yapmayan en az 30 faktör kremlerin kullanılması gerektiği şeklindedir. Çocukların vücutları oldukça hassas olduğundan dolayı vücutlarının kurumamaları için nemlendirici kremler kullanılması gerekmektedir.

Çocukların güneş altında atmış oldukları terden kaynaklı sıvı kayıplarının önlenmesi içinde bol bol sıvı tüketilmelidir.Bebekler ve küçük çocukların D vitamininden yeterli faydayı sağlaması ve kötü etkilenmemesi için saat 10.00 ve 16.00 arasında direkt güneşe çıkarılmamalı, her gün yavaş yavaş süre arttırılarak güneşe çıkarılmalıdır.

Güneş ışınlarının özellikle dik geldiği ve bebekleri kötü etkileyecek 12.00- 15.00 saatleri arasından dışarıya hiç çıkılmamasına özen gösterilmelidir. D vitamini barsakların kalsiyum ve fosfor emilimlerini arttırmakla beraber kemiklerin gelişimi için gerekli ola kalsiyumun vücutta tutulmasına ve metabolize olmasını sağlamaktadır.

D vitamini sürekli olarak vermek ve düşük dozda vermek kalsiyumun daha hızlı emilimini sağlamaktadır. D vitamini olmazsa bebeklerde raşitizm hastalığı ortaya çıkar. Bu nedenle D vitaminini önemlidir ve bebeklere bir şekilde verilmelidir.

D vitamini almanın en kolay yolu yukarıda detaylı olarak bahsetmiş olduğumuz şekilde güneşten alınmaktadır. Ancak bu yeterli gelmez ise doktorunuza başvurarak d vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Bunun yanında verilen besinler ile de bu vitamin eksikliği karşılanabilmektedir. D vitamini içeren bu besinler şu şekildedir; Margarin, Tereyağı, Süt, peynir, balık, karaciğer, bitkisel ve hayvansal gıdalardır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu